Vo Vysokých Tatrách zahynuli dve turistky

Ilustračné foto

foto: TASR

Vo Vysokých Tatrách zahynuli dve turistky. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Horskej záchrannej služby (HZS).

V pondelok v ranných hodinách boli záchranári HZS požiadaní o pomoc z Téryho chaty pre českú turistku, ktorá sa v ‚Malom hangu‘ pošmykla na zľadovatenom povrchu a padala niekoľko stoviek metrov.

„Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe (VZZS ATE), ktorá po naložení záchranára HZS na palubu smerovala k postihnutej. Žiaľ, turistka pri páde utrpela poranenia nezlučiteľné so životom. Telo nebohej 25-ročnej turistky bolo následne transportované do Starého Smokovca, kde bolo odovzdané príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR) a pohrebnej službe,“ informovali z Operačného strediska HZS.

Pád dvojice na zľadovatenom povrchu

Záchranári HZS boli v pondelok predpoludním tiež požiadaní o pomoc českým turistom, ktorý nahlásil pád dvojice turistov na zľadovatenom povrchu. Nachádzali sa na turistickom chodníku vedúcom na Slavkovský štít v nadmorskej výške približne 1900 metrov n.m.

„Turista vo veku 24 rokov pri páde utrpel vážne poranenia hlavy, bol v bezvedomí v kritickom stave. Záchranári mu poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho pripravili na letecky transport do nemocničného zariadenia. Žiaľ, 23-ročná turistka utrpela pri páde dlhom niekoľko stoviek metrov poranenia nezlučiteľné so životom,“ uviedlo Operačné stredisko HZS s tým, že následne boli jej telesné pozostatky transportované do Starého Smokovca, kde boli odovzdané príslušníkom PZ SR a pohrebnej službe. Taktiež bol letecky z terénu evakuovaný oznamovateľ, spolu so záchranármi HZS.

HZS vyzýva turistov, aby boli pri vstupe do vysokohorského prostredia vo všetkých pohoriach Slovenska opatrní, používali zimnú vystroj a výzbroj. Snehová pokrývka je v týchto dňoch zľadovatená a pri pošmyknutí hrozia pády s vážnymi následkami.

Môže vás zaujímať

Chorobnosť v BBSK klesla, podľa dlhodobých štatistík však asi bude rásť