Jednou vetou

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto

Foto: TASR, HZS

Zo servisu Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Dnes sa vplyvom oteplenia, dažďa a silného vetra vytvorilo vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda tretí stupeň. Vo Veľkej a Malej Fatre platí naďalej mierne nebezpečenstvo, čo predstavuje druhý stupeň. Informuje o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) na svojej stránke.

Hranica dažďa, či sneženia sa posunula na úroveň 1 700 metrov nad morom. Sneh do tejto výšky zvlhol a oťažel, takže sa môžu tvoriť samovoľné lavíny z mokrého snehu. Nad touto hranicou je naopak suchý sneh previevaný silným vetrom na severozápadné až východné svahy, kde je opäť formovaný do snehových dosiek a vankúšov, ktoré je možne uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení. Juhozápadné prúdenie so zrážkami má pretrvávať do poobedných hodín, teda lavínové nebezpečenstvo je na dnešný deň zotrvalé.

Dnes ráno bolo na horách hmlisté počasie, na väčšine územia s dažďom. Od hranice 1 700 metrov nad morom so slabým snežením. Teplota sa pohybovala od -5°C do +3°C. Fúkal silný južný až juhozápadný vietor so silou do 15 m/s, v nárazoch až do 30 m/s.

Sneh je vplyvom tohto oteplenia na väčšine miest premočený, naopak vo vysokých polohách naďalej suchý až prachový. Na záveterných svahoch sa vplyvom vetra vytvárajú snehové dosky a vankúše. Horská záchranná služba upozorňuje na premočené prístupové trasy ku chatám a na možné samovoľné lavíny z mokrého snehu.

Môže vás zaujímať

Historická budova Lekárne u Salvátora bude prístupná verejnosti