Jednou vetou

Voľby v Petržalke: Toto sú dôvody zníženia počtu volebných okrskov

Pohľad na bratislavskú mestskú časť Petržalka

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka znížila pre tohtoročné prezidentské voľby počet volebných okrskov. Kým donedávna volili ľudia ešte v 96-tich volebných okrskoch, po novom už volia len v 56-tich volebných okrskoch. Z akého dôvodu sa samospráva takto rozhodla a koľko peňazí to bude štát stáť?

V súvislosti so znížením počtu volebných okrskov zároveň ministerstvo vnútra upozorňovalo, že v prípade vyššej volebnej účasti to mohlo znamenať dlhšie čakacie doby a zvýšený nápor pre jednotlivé volebné miestnosti, najmä v exponovaných časoch volebného dňa.

Kompletné výsledky. Na prezidentské voľby reagujú politici, aj odborníci.

Najväčšia mestská časť Bratislavy – Petržalka | Foto: FB Petržalka

 

Voľby prezidenta: Toto všetko by ste mali vedieť

Starosta Petržalky Ján Hrčka však pripomenul, že počet volebných zástien bolo celkovo viac, takže voľby prebehli rýchlejšie a efektívnejšie. „Pre voličov sa z pohľadu miesta volieb nič nezmenilo, naopak, boli pre nich pohodlnejšie, keďže sme pre nich znížili počet schodov, ktoré museli prekonať, keďže volebné zásteny boli umiestnené väčšinou v jedálňach, ktoré sú na prízemí. Mierne sa zväčšilo iba množstvo práce pre členov okrskových komisií, no tým to bude kompenzované vyššou odmenou, akú dostávali pri všetkých doterajších voľbách,“ uviedol ďalej petržalský starosta.

FOTO: Na východe rozbil volič urnu, inde sa volilo v krojoch

Na margo zníženia počtu volebných okrskov Hrčka vysvetlil, že dôvodom sú dlhoročné problémy s obsadzovaním okrskových komisií, ktoré sú spôsobené najmä nízkou finančnou motiváciou zo strany štátu – 36 eur za približne 24 hodín.

Hlavne.sk zaujímalo aj, koľko bude štát stáť súčasné zníženie počtu volebných okrskov v Petržalke. „V súčasnosti ešte nie je možné vyčísliť všetky výdavky súvisiace s činnosťou okrskových volebných komisií v Petržalke. Výdavky bude možné vyčísliť až po vykonaní druhého kola voľby prezidenta,“ uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Podľa Márie Halaškovej z petržalského miestneho úradu im ministerstvo na tieto voľby poskytlo takmer 32-tisíc eur, v roku 2014 pri takmer sto volebných okrskoch to bolo viac ako 67-tisíc eur.

ONLINE, FOTO, VIDEO: Čaputová ďakuje, Šefčovič sa chystá bojovať

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne