Jednou vetou

Výnimočné zariadenie pre najmenších pacientov odovzdali do prevádzky

Generálny riaditeľ Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Mongi Msolly, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a prednosta Kliniky detskej kardiológie LF UK a primár Oddelenia funkčnej diagnostiky Detského kardiocentra (DKC) Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Jozef Mašura

foto: fcb

Detské kardiocentrum (DKC) v Bratislave, má ako prvé zariadenie na Slovensku k dispozícii špičkový pediatrický „Dvojrovinový angiokardiograf.“ Je súčasťou Oddelenia funkčného vyšetrovania DKC. Na oddelení sa vykonávajú špecializované katetrizačné vyšetrenia a operačné katetrizačné liečebné zákroky u detí v rámci detského kardiovaskulárneho programu. Ide o jediné takéto pracovisko na Slovensku a o unikátnu novinku v prístrojovom vybavení DKC.

Pracovisko zahŕňa najnovšiu a maximálnu výbavu s ultra nízkou dávkou röntgenového žiarenia pre novorodencov a deti. Obsahuje inteligentný riadiaci softvér, ktorý pomáha minimalizovať dávku röntgenového žiarenia bez negatívnych vplyvov na kvalitu obrazu.

Veľká pomoc pre najmenších

„Som nesmierne šťastná, že aj detským pacientom na Slovensku už bude k dispozícii najmodernejší angiokardiograf, aký je vôbec dostupný vo svete. Je to úžasná správa pre detičky aj ich rodičov,“ povedala ministerka zdravotníctva SR doc. MUDr. A. Kalavská, PhD.

24 pravidiel ako sa chrániť pred alergiami

Prínos nového prístroja ocenil aj Jozef Mašura, prednosta Kliniky detskej kardiológie LF UK a zároveň primár oddelenia funkčnej diagnostiky DKC-NÚSCH. „Teším sa kvôli deťom, novorodencom a dojčatám, ktoré trpia ťažkými ochoreniami srdiečka a potrebujú niekoľkokrát v živote vyšetrenie alebo zákrok. Nové angio má tú vlastnosť, že výrazne znižuje celkovú dávku pre tohto pacienta,“ 

Zariadenie má plochý detektor s možnosťou zachytenia pľúcnych polí. Prístroj je vybavený veľkoplošnou obrazovkou vo vyšetrovacej miestnosti, s prepojením všetkých zobrazení a modalít potrebných na vyšetrenia a intervenčné zákroky, vrátane fúzie s Echokardiografickým zobrazením. Obsahuje kompletný monitorovací, vyhodnocovací a archivačný systém so zobrazením údajov na LED obrazovke a pracovnej konzole.

(článok pokračuje pod fotografiou)


Na snímke nový pediatrický Dvojrovinový angiokardiograf počas slávnostného odovzdania do užívania v Detskom kardiocentre (DKC) Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH). V Bratislave 11. júna 2018. FOTO: TASR

Pacienti z celej krajiny

Na vyšetrenie do DKC chodí celé Slovensko. Toto unikátne zariadenie (v hodnote 1.175.000,00 €, k tomu ultrazvukový prístroj v hodnote 150.000,00 € a nevyhnutné stavebno-realizačné práce v sume 25.000,00 €) je teda k dispozícii všetkým detským pacientom. Pevne verím, že týmto špičkovým angiokardiografom ešte viac skvalitníme poskytovanie zdravotnej starostlivosti najmenším,“ uviedol generálny riaditeľ NÚSCH, a.s., Ing. Mongi Msolly, MBA.

Pôvodne mal byť prístroj až súčasťou nového budovaného pavilónu samostatného pavilónu DKC, keďže však pôvodný prístroj po 17 rokov doslúžil, oddelenie funkčného vyšetrenia DKC tak získalo unikátny prístroj o čosi skôr. Pracovisko pritom vykonáva predoperačné diagnostické, ale aj liečebné katetrizačné zákroky.

Nové priestory DKC

NÚSCH, a.s., v súčasnosti buduje samostatný pavilón DKC, ktorého súčasťou bude aj nové materiálne, technické a prístrojové vybavenie. Unikátne angiokardiografické zariadenie bude po dokončení pavilónu prenesené do nových priestorov DKC.

Amalgámové plomby budú zakázané

Vybudovaním samostatného pavilónu sa zabezpečí autonómia detských pacientov s ich špecifickými potrebami diagnostiky (hlavne kardio CT a MR), ako aj liečby pre deti, ktorá doteraz chýba a vytvoria sa ideálne podmienky pre pacientov a ich rodičov.

Na základe spojenia detskej a dospelej kardiológie, v NÚSCH, a. s., vznikne spoločné kardiologické centrum pre deti a dospelých, ktoré bude mať ideálne podmienky, aby poskytovalo najmodernejšie diagnostické a liečebné výkony pri kardiovaskulárnych ochoreniach od detského veku až do konca života.

 

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru