Jednou vetou

Výstava o histórii modrotlače v Detve bude dostupná aj na budúci rok

Výstava o modrotlači, ako o jedinečnom spôsobe farbenia a vzorovania látok v detvianskom regióne, ktorú sprístupnili v Podpolianskom múzeu v Detve, budú mať možnosť návštevníci vidieť aj na budúci rok. Detva 20. decembra 2017

Foto: TASR

Výstava o modrotlači, ako o jedinečnom farbení a vzorovaní látok v Detve, ktorú sprístupnili v tamojšom Podpolianskom múzeu (PM) začiatkom júla, budú mať možnosť návštevníci Detvy vidieť aj na budúci rok. Vedenie múzea sa ju totiž rozhodlo pre veľký záujem predĺžiť o celý jeden rok.

Ako pre TASR uviedla vedúca múzea Renata Babicová, farbenie látok a modrotlač písali svoju históriu, i keď dodnes trochu zabudnutú, aj v Detve. „Zámerom výstavy bolo priblížiť verejnosti produkciu farbenia látok a výrobu modrotlače prostredníctvom zbierok nášho múzea a sprístupniť novozískané autentické pramene z modrotlačiarenskej dielne a mangľovne v Detve,“ povedala.

Monografia o farbiaroch

Už Karol Anton Medvecký v Monografii Detva (1905) spomína, že v roku 1902 boli v Detve zastúpení dvaja farbiari – beláskari. Farbiari úspešne odpredávali svoj tovar aj mimo Detvy, boli známi na trhoch a jarmokoch v Honte, Novohrade i vo Zvolene.

Z písomných prameňov je známe, že v prvej polovici 20. storočia v Detve fungovala dielňa na modrotlač Urbaníkova, ktorú po ňom prevzal farbiar Ján Szabó, vyučený za farbiara vo Zvolene. Remeslo po ňom prebral bratov syn Koloman Szabó. Po jeho smrti po 2. svetovej vojne sa už farbiarske remeslo neobnovilo.

Ošetrené a zakonzervované

Umenie, ale aj náročnú remeselnú prácu modrotlačiarov v Detve pripomenú vystavené novozískané a doposiaľ neprezentované pramene z pôsobenia tejto rodiny v regióne – predovšetkým oprášená a už odborne zakonzervovaná viac ako polstoročie stará kolekcia mnohorakých celodrevených foriem či vzorkovníkov v počte okolo 120 kusov.

Výstava zároveň prvýkrát predstaví aj modrotlačiarenskú produkciu zo zbierkového fondu múzea – niekoľko desiatok farbených a modrotlačou zdobených sukní a odevných doplnkov datovaných do obdobia konca 19. a prvej polovice 20. storočia. „Ich krása je podčiarknutá nedávnym odborným ošetrením konzervátorov v Digitalizačnom centre v Banskej Bystrici,“ pripomenula Babicová.

Môže vás zaujímať

Rumun sa pokúsil dať do obehu falošné 50-eurové bankovky