Výstava v trebišovskom kaštieli ponúka jedinečnú zbierku vianočných ozdôb z Poľska

Špeciálne ručne vyrobené vianočné ozdoby v rôznych podobách možno obdivovať na súčasnej výstave v trebišovskom kaštieli. Trebišov 22. decembra 2017

Foto: TASR

Špeciálne ručne vyrobené vianočné ozdoby v rôznych podobách možno obdivovať na súčasnej výstave v trebišovskom kaštieli. Ide o originálne produkty firmy Dagmara z Poľska, ktorá je špecialistom na výrobu takýchto sklenených dekorácií.

„Unikátnymi dielami sú vyobrazenia cisárovnej Sissi a grófa Júliusa Andrássyho, pričom tieto dve vianočné ozdoby s historickou tematikou boli vyrobené práve pre našu trebišovskú výstavu,“ uviedla pre TASR riaditeľka Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína Beáta Kereštanová.

Unikátna zbierka v štýle Fabergé

Vianočné gule sú prezentované v jednotlivých vitrínach. Okrem tradičných poľských ozdôb výstava ponúka vyobrazenie ikon, zážitok z architektúr svetových stavieb či netradičné vitráže. „Obdivovať možno aj unikátnu kolekciu vianočných ozdôb v štýle Fabergé. Fabergé bol známy klenotník, ktorý vyrábal veľkonočné vajíčka pre ruskú cársku rodinu, a práve tento jeho štýl je netradične premietnutý do vianočných ozdôb,“ priblížila Kereštanová.

Firmu Dagmara založila v roku 1982 v poľskom Jasle Krystyna Jankowska s cieľom zachovať peknú sviatočnú tradíciu. Stala sa známa nielen na poľskom trhu, jej produkty možno vidieť po celom svete. Ozdoby sú vyrábané zo skla a ručne dekorované farbami, ale aj rôznymi ozdobami.

Výstava, ktorú pripravilo Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v spolupráci s poľskou firmou a Regionálnym múzeom v Jasle, potrvá do 9. januára 2018.

Môže vás zaujímať

Hasiči zasahovali pri úniku plynu v jednom z bytových domov