Jednou vetou

Z nominantov strán na poslancov prevažujú v Bratislave kandidáti pravice

Ilustračná foto, archív

Foto: TASR

Medzi straníckymi nominantmi, ktorí v nadchádzajúcich komunálnych voľbách (10. 11.) kandidujú v Bratislave na miestnych poslancov, prevažujú zástupcovia pravicovej koalície.

Vyplýva to zo zverejnených zoznamov oficiálne zaregistrovaných kandidátov v jednotlivých 17 mestských častiach hlavného mesta.

Nominanti pravicovej koalície majú z pomedzi nominantov strán a zoskupení najviac kandidátov vo väčšine mestských častí.

Inak je to v Záhorskej Bystrici, kde je jediným straníckym nominantom kandidát koalície Smer-SD, SNS. Pravicoví kandidáti nemajú zastúpenie ani v Jarovciach, kde sú z troch straníckych nominantov dvaja kandidáti Nezávislého fóra a jeden strany Nezávislosť a jednota (NAJ).

Prehľad doterajších primátorov Hlavného mesta SR Bratislavy

Vo väčšine mestských častí ide o pravicovú koalíciu, ktorú tvoria SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, OKS, Nova, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska. Vo Vrakuni kandidujú nominanti KDH samostatne, miesto KDH je v koalícii SMK.

V Devínskej Novej Vsi vytvorili trojkoalíciu SaS, Sme rodina, Nova a dvojkoalíciu OĽaNO, KDH. V Petržalke zasa nominovala kandidátov koalícia SaS, Nova, KDH, OKS, Sme rodina a iniciatíva nezávislých poslancov Pre Petržalku a takisto zoskupenie OĽaNO, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska. Obe zoskupenia nominovali svojich kandidátov na starostu (Ján Hrčka, resp. Elena Pätoprstá).

Po kandidátoch pravicovej koalície majú najväčšie zastúpenie nominanti zoskupenia Smer-SD, SNS, vo Vrakuni a Ružinove ide o trojkoalíciu Smer-SD, SNS, Strana zelených Slovenska. V Starom Meste išiel Smer-SD samostatne, v Novom Meste, naopak, kandidovali len nominanti SNS.

ŽSR začnú komplexnú rekonštrukciu železničnej stanice v Martine

Treťou najväčšou skupinou sú kandidáti z Teamu Vallo, ktorých podporujú mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko (PS) a Spolu – občianska demokracia.

V Ružinove i Vrakuni je výrazné zastúpenie kandidátov, ktorých nominovalo samostatne KDH, v niektorých mestských častiach možno vidieť výraznejšie zastúpenie málo známych politických subjektov.

Napríklad v Podunajských Biskupiciach sú to kandidáti strany Doma Dobre, v Lamači Nezávislého fóra.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru