Jednou vetou

Z Púchova do Nimnice prejdete bezpečne po novej cyklotrase už túto sezónu

Začala sa savba Vážskej cyklotrasy

foto: tsk.sk

Práce na výstavbe cyklotrasy medzi Púchovom a Nosickou priehradou sú v plnom prúde. Cyklistom bude k dispozícii už túto sezónu.

Keď bude Vážska cyklotrasa kompletne vybudovaná, dosiahne dĺžku 100 kilometrov. Cyklistov bezpečne prevedie z juhu kraja až k jeho severnej hranici. Až tri metre široká cyklotrasa bude oddelená od automobilovej dopravy, ideálna pre cyklistov, korčuliarov a dokonca aj bežkárov.

Cyklistom by nemali prekážať ani chodci, ani cestná premávka

Od februára tohto roku pozornosti motoristov jazdiacich po ceste II/507 v okrese Púchov  neunikli prebiehajúce stavebné práce. Tie sa týkajú práve výstavby jednej z ôsmich častí plánovanej Vážskej cyklotrasy. Približne 4 kilometre dlhý úsek cyklotrasy spojí mesto Púchov s kúpeľnou obcou Nimnica a s turisticky lákavou priehradou Nosice. Ku kolízii medzi cyklistami a chodcami by takisto nemalo dôjsť, nakoľko budú od seba oddelení zvislým i vodorovným dopravným značením, pri orientácii pomôžu piktogramy. Teleso novej cyklotrasy bude rozdelené na dva pruhy pre každý smer pre cyklistov a v niektorých častiach aj na chodník pre chodcov, inde bude cyklotrasa od chodníku pre chodcov oddelená úplne. Raritou bude nový oceľový mostík, ktorý má stret cyklistu s chodcom celkom eliminovať,“ vysvetlil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Náklady spojené s výstavbou vo výške 2,9 miliónov eur znáša Trenčiansky samosprávny kraj. Trasa povedie z Púchova po korune ochrannej hrádze Nosickej priehrady v súbehu s cestou II/507 v smere na Považskú Bystricu. Ďalej bude cyklotrasa pokračovať po novovybudovanom koridore cez vodné dielo a následne povedie po už existujúcej komunikácii. Trenčiansky samosprávny kraj ako investor stavby cyklotrasu doplní aj o drobnú infraštruktúru. „S cieľom zvýšiť komfort cyklistov umiestnime v bezprostrednom okolí cyklotrasy drobnú architektúru ako kryté odpočívadlo, sedenie pre cyklistov, stojany na bicykle, odpadkové nádoby i informačné tabule,“ priblížil detaily vedúci Odboru dopravy Úradu TSK Radovan Hladký s tým, že cyklotrasa by mala byť prvým cyklistom k dispozícii už počas tohtoročnej cyklistickej sezóny.

Vážska cyklotrasa, zdroj: tsk.sk | foto: tsk.sk

Výstavba Vážskej cyklotrasy je v súlade s cieľmi projektu Zelená župa. Jeho podsekciou je totiž práve aj výstavba cyklotrás a podpora cykloturistiky v kraji. Po rokoch prípravných prác Vážska cyklotrasa vstupuje do svojej realizačnej fázy a okrem výstavby úseku medzi Púchovom a Nimnicou sa už stavia aj úsek cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom. Výstavbu prvých dvoch úsekov zo svojej kasy financuje Trenčiansky samosprávny kraj, na realizáciu zvyšných úsekov by župa rada využila financie z európskych fondov.

Vážska cyklotrasa je len pracovným označením. O jej finálnom názve môžete rozhodnúť v aktuálnej súťaži.

TSK.SK

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru