Jednou vetou

Za zrútenie stanu na Pohode musí nemecký staviteľ zaplatiť, rozhodol súd

Ľudia sa snažia zdvihnúť zvyšky spadnutej O2 arény trenčianskeho festivalu Pohoda 2009, v sobotu 18. júla 2009

foto: TASR

Nemecký staviteľ koncertného stanu, ktorý sa zrútil 18. júla 2009 počas hudobného festivalu Pohoda v Trenčíne, musí zaplatiť spoločnosti Pohoda festival, s. r. o. náhradu škody vo výške 33.190 eur. Rozhodol o tom v piatok aj bez prítomnosti zástupcov nemeckej spoločnosti Landauer-Weihnachtscircus Okresný súd (OS) v Trenčíne. Rozsudok nie je právoplatný.

„Žalovaný (Landauer-Weihnachtscircus) je povinný zaplatiť žalobcovi (Pohoda festival) sumu 33.190 eur do troch dní od právoplatnosti rozsudku. Žalovaný je povinný nahradiť žalobcovi 100 percent trov konania a 100 percent trov štátu na účet Okresného súdu v Trenčíne,“ uvádza sa v rozsudku.

Škoda podľa OS Trenčín vznikla preukázateľne vinou staviteľa stanu, expertízy podľa zdôvodnenia rozhodnutia súdu nepreukázali, že k pádu stanu došlo porušením prevenčných povinností organizátorov festivalu. Súd zároveň posúdil námietku premlčania zo strany žalovaného ako nedôvodnú, keďže ku dňu podania návrhu zmeny žaloby neuplynula štvorročná premlčacia doba.

Na trenčianskom festivale Pohoda zahynul v sobotu 18. júla po zrútení strechy tanečnej arény 29-ročný muž z Piešťan a desiatky ľudí sa zranili. Druhou obeťou nešťastia bola 19-ročná žena, ktorá ťažkým zraneniam podľahla 13. októbra vo Fakultnej nemocnici v Martine. Žalobu o náhradu škody na nemeckú spoločnosť, ktorá dodala O2 Arénu, podali organizátori festivalu 20. augusta 2009.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava