Jednou vetou

Žalobu bratislavských poslancov na mesto v kauze predaja PKO súd zamietol

Ilustračné foto

pixabay.com

Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu časti poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva (MsZ), ktorí zažalovali hlavné mesto SR za predaj Parku kultúry a oddychu (PKO). Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Skupina poslancov, najmä z Bratislavského klubu, žiadala zrušiť uznesenie mestského parlamentu o predaji budov PKO z 10. decembra 2015. Podľa nich bola postupom mesta i schváleným uznesením zastupiteľstva porušená ústava, zákon o majetku obcí či zákon o obecnom zriadení. Súd sa však s ich námietkami nestotožnil.

Kočner mal požiadať o prepustenie z väzby

„Okresný súd Bratislava 5. novembra 2018 rozhodol tak, že žalobu zamietol,“ tlmočil verdikt hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Dodal, že odôvodnenie rozhodnutia bude v plnom znení súčasťou písomného vyhotovenia rozsudku.

O rozhodnutí súdu informoval na sociálnej sieti jeden zo signatárov podnetu, poslanec Ondrej Dostál. Spôsob pojednávania označil za korektný, upozornil zároveň, že súd posudzoval čisto formálne náležitosti procesu schvaľovania predaja, nie etickú stránku a vecnú správnosť postupu vedenia mesta a uznesenia zastupiteľstva. „Keď nám bude rozsudok doručený v písomnej podobe, preštudujeme jeho odôvodnenie a predpokladám, že sa odvoláme,“ uviedol Dostál. Priznal zároveň, že v úspech odvolania veľmi neverí, keďže aj v prípade odvolania bude krajský súd posudzovať celú záležitosť z hľadiska splnenia formálnych náležitostí zákona.

Súd s expolicajtom Tiefenbachom opäť odročili

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal hodnotí iniciatívu ako „pokus niektorých jednotlivcov zapojiť sa aj týmto spôsobom do predvolebnej kampane“. „Pripomínam, že návrh na urovnanie vzájomných nárokov, práv a pohľadávok bol schválený v roku 2015 potrebnou trojpätinovou väčšinou mestského zastupiteľstva, pričom proti nemu nehlasoval nikto z poslancov,“ uviedol Nesrovnal, opätovne kandidujúci na primátora hlavného mesta.

Bratislavskí poslanci v decembri 2015 odsúhlasili predaj budov bratislavského PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro, čím sa podľa mesta urovnali všetky vzájomné nároky, práva a pohľadávky Bratislavy a investora. Henbury medzi vianočnými sviatkami objekty kultúrneho stánku začalo búrať. Na mieste PKO má na novej Dunajskej promenáde vyrásť červené futuristické planetárium a mediatéka spolu s bytmi a administratívnymi priestormi. Mimosúdna dohoda mala podľa mesta za cieľ zbaviť Bratislavčanov dlhoročnej traumy z chátrajúceho nábrežia a uzavrieť súdne spory, predstavujúce likvidačnú hrozbu pre mesto.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru