Jednou vetou

Západoslovenská distribučná modernizovala jedno z najporuchovejších vedení

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) zmodernizovala jedno z najporuchovejších vedení, ktoré zabezpečovalo distribúciu elektrickej energie do Trenčína a priľahlých obcí. Nižšiu poruchovosť zabezpečili digitalizáciou a umiestnením osemkilometrového vedenia medzi Trenčínom a Drietomou do zeme. Informovala o tom v utorok ZSD.

Súčasťou investície za 840.000 eur je aj výstavba troch nových inteligentných trafostaníc, ktoré, okrem iného, zlepšia informovanosť o poruchách a súčasne poskytnú okamžitý prehľad o zaťažení siete.

Západoslovenská distribučná realizuje túto stavbu v rámci medzinárodného projektu inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Ide o prvý projekt distribučných spoločností ZSD a E.ON Distribuce v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektmi spoločného záujmu EÚ a zároveň dostal historicky najvyšší grant vo výške 91,2 milióna eur. Ide o historicky prvý slovensko-český projekt, zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup novej energetiky založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.

Kompenzovať cenu elektriny budeme tento rok 76 energeticky náročným firmám

Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190.000 zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, ako aj ďalší zákazníci regiónu južnej a východnej časti Českej republiky.

„Jedným z hlavných cieľov projektu ACON je prepájanie sústav medzi Slovenskou a Českou republikou, preto zahŕňa primárne cezhraničné oblasti. Navyše, modernizované VN vedenie v oblasti Trenčín – Drietoma patrilo dlhodobo medzi najporuchovejšie v našej distribučnej oblasti, pričom jedna porucha mohla naraz ovplyvniť až 2500 odberateľov,“ uviedol Tomáš Turek, predseda predstavenstva ZSD.

Doteraz si identifikácia a oprava porúch vyžiadala výjazdy montérov do ťažkého a nedostupného terénu, avšak zavedením inteligentných prvkov do siete a vyvedením informácií z nich do riadiaceho centra cez optické trasy, vybudované v rámci tejto investície, sa podľa Turka výrazne zníži počet výpadkov elektriny a zároveň zrýchli vyhľadanie miesta poruchy.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava