Zásah elektrickým prúdom z trakčného vedenia môže byť smrteľný

Ilustračné foto

zdroj: pixabay.com

Železničná polícia vyšetruje prípad ublíženia na zdraví. Na nákladnej železničnej stanici vo Zvolene došlo k ťažkému zraneniu 16-ročného dievčaťa, ktoré vyšlo na pracovný stroj na koľaji pod trolejovým vedením.

Dievča zasiahol elektrický prúd z trakčného vedenia, pričom utrpelo rozsiahle popáleniny povrchu tela a ďalšie vážne zranenia. Informovala o tom v nedeľu polícia.

„Kamaráti, s ktorými tam bola, uviedli, že do areálu železnice išli s tým, aby si urobili fotky pri odstavenom vlaku,“ dodala banskobystrická policajná krajská hovorkyňa Mária Faltániová.

V minulosti už podľa jej slov zaznamenali niekoľko takýchto úrazov. Išlo o zamestnancov, ktorí vykonávali kontroly alebo opravy na streche odstaveného dráhového vozidla. Všetci utrpeli vážne zranenia a popáleniny celého tela.

V Skalici dobodal muž ženu, tá je v kritickom stave v nemocnici

Polícia preto v tejto súvislosti upozorňuje, že zásah elektrickým prúdom z trakčného vedenia môže spôsobiť smrteľné zranenia.

„Elektrické rušne potrebujú k pohybu elektrickú energiu, ktorú získavajú cez zberač z trolejového vedenia. Nachádza sa v ňom vysoké napätie, 25.000 voltov, preto sa osoby nesmú približovať k trolejovému vedeniu. Vysoké napätie zabíja už na väčšiu vzdialenosť,“ dodala Faltániová s tým, že osoby nesmú vyliezať na stožiare trolejového vedenia, ani na železničné vozne či na mostné konštrukcie.

Môže vás zaujímať

Narástol počet dopravných nehôd a vodičov pod vplyvom počas Veľkej noci