Jednou vetou

Zastupiteľstvá Košického a Prešovského samosprávneho kraja schválili finančnú pomoc pre Prešov

Na snímke trosky pri horiacom bytovom dome počas zásahu záchranárskych zložiek v Prešove 6. decembra 2019. Požiar mal vzniknúť po výbuchu horných poschodí 12 podlažnej bytovky pred 12.15 h. Polícia zatiaľ potvrdila štyri obete. FOTO TASR - František Iván
Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) schválilo v pondelok nenávratnú finančnú výpomoc pre mesto Prešov v sume 100.000 eur. Ide o pomoc obyvateľom Prešova, ktorých postihla tragická udalosť výbuchu plynu na ulici Mukačevskej ulici v piatok 6. decembra.

aktualizované: 13:56

Za uznesenie hlasovalo 47 poslancov, nikto nehlasoval proti ani sa nezdržal. Návrh predložil poslanec Emil Ďurovčík (Smer-SD).

Plyn vybuchol v 12-podlažnej bytovke na prešovskej Mukačevskej ulici. Nešťastie si vyžiadalo viacero ľudských životov a desiatky zranených. Košickí krajskí poslanci si na úvod zasadnutia uctili obete tejto tragédie minútou ticha.

Uznesenie nehovorí, z akého zdroja má ísť finančná pomoc. Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku pôjdu financie pravdepodobne z rezervného fondu. „Ja som už minulý týždeň komunikoval s predsedom Prešovského samosprávneho kraja o nejakej forme výpomoci. My sme mohli poskytnúť túto pomoc aj bez toho, aby sa to odhlasovalo v zastupiteľstve. Čiže, na túto pomoc sme boli pripravení, avšak poslanci prejavili vôľu a som rád, že sme sa v tomto zhodli,“ uviedol Trnka.

Pomoc aj od Prešovského samosprávneho kraja

Sumou 50.000 eur prispeje Prešovský samosprávny kraj (PSK) na pomoc po piatkovom (6. 12.) výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove. Na svojom pondelkovom zasadnutí to odsúhlasili krajskí poslanci.

V súvislosti s výbuchom v Prešove polícia obvinila troch ľudí

Za uznesenie hlasovali všetci prítomní poslanci. „Je to v podstate najrýchlejšia a najúčinnejšia pomoc, keďže nadáciu už máme schválenú. Tieto finančné prostriedky vieme pravdepodobne už do konca týždňa poukázať ľuďom, ktorí sú odkázaní na túto pomoc,“ povedal predseda PSK Milan Majerský s tým, že o pridelení peňazí pre dotknutých ľudí bude rozhodovať správna rada nadácie. Údaje o nich si vyžiadajú od mesta Prešov. Podľa jeho slov budú peniaze prerozdeľovať na osobu, primárne má ísť o obyvateľov Mukačevskej ulice 7, v ktorej plyn vybuchol.

Ako dodal, na pondelkovom zasadnutí budú môcť poslanci prispieť aj do fyzickej zbierky, ktorá bude prerozdelená spolu so schválenými 50.000 eur. Pripustil, že ľuďom, ktorých výbuch zasiahol, poskytnú aj ďalšie peniaze. Mohli by tak urobiť na februárovom zasadnutí zastupiteľstva PSK, a to zmenou rozpočtu.

Vláda odsúhlasila milión eur na pomoc Prešovu, suma sa môže navýšiť

Podľa Majerského v pondelok ráno bolo na stredoškolskom internáte na Volgogradskej ulici núdzovo ubytovaných 13 ľudí. „Chceme im zabezpečiť dôstojnejšie bývanie – hlavne vzhľadom na to, že idú vianočné sviatky. Ozvali sa nám viacerí vlastníci nehnuteľností, hotelieri a vlastníci penziónov, ktorí sú ochotní poskytnúť tieto ubytovacie kapacity. Niektorí avizujú, že sú ochotní poskytnúť aj stravu,“ uzavrel predseda PSK.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru