Jednou vetou

ZAUJÍMAVOSŤ: Takto dnes vyzerajú slávne Kúpele Grössling v Bratislave

Nahliadnite s nami do unikátnych priestorov bratislavských kúpeľov

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Vedeli ste, že aj Prešporok mal svoje ikonické kúpele? Preslávenú stavbu Bratislavy postavili už v roku 1895 a pod názvom Bad Pozsony tieto relaxačné a funkčné kúpele slúžili Bratislavčanom až do roku 1994. Po dlhých rokoch chátrania je v pláne ich rekonštrukcia. Ľudia si pôvodné priestory teraz môžu aj naživo pozrieť. Už za prvé dva dni túto príležitosť nenechalo ujsť takmer 3-tisíc ľudí. Boli sme pritom, nenechajte si ujsť jedinečné zábery aj videá nižšie v článku:

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Kúpele Grössling, ktoré dostali názov podľa zasypaného ramena Dunaja na západnom konci dunajského ostrova, si mohli starí Prešporáci užívať už od roku 1895. Nie každý si v tomto období mohol dovoliť mať doma vlastnú vaňu a preto sa ukázalo potrebné aj v Prešporku vybudovať moderné verejné kúpele.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Na základe písomných prameňov je zrejmé, že na tomto mieste stáli kúpele už v stredoveku a tak Grössling mal aj svojho predchodcu.

Ľudia ich väčšinou využívali na celkovú očistu tela a chodili si sem uspokojovať svoje základné hygienické potreby. Grössling im však neponúkal len to!

Historická budova kúpeľov vtedy a dnes | Foto: bratislavskerozky.sk, Google maps

Fotopríbeh: Autobusová stanica Mlynské Nivy a jej posledné dni

Hostia v kúpeloch mali na výber široké spektrum vodoliečebných procedúr. Od roku 1914 sa kúpele rozširovali až do roku 1930. Do roku 1946 boli v majetku banky a potom ich odkúpilo mesto. V roku 1994 boli poslednýkrát použité na kúpeľné účely a po ich zániku slúžili iba sporadicky, ako unikátne výstavné priestory.

Nezvyčajné pomníky. Cintoríny zdobia umelecké diela aj kuriozity

V týchto dňoch si legendárne kúpele Grössling môžete pozrieť na vlastné oči a to do konca týždňa nasledovne: vo štvrtok 8. 11. v čase od 16.00 do 19.00 hod. a v piatok 9. 11. od 16.00 do 19.00 hod. Organizátori upozorňujú, že z bezpečnostných dôvodov bude návštevníkom sprístupnená iba časť interiérov kúpeľov Grössling.

ČO SA TO S ŇOU DEJE? Krištúfková zostala na ocot

VIDEO (kliknite na náhľad):

POZRITE SA: Takto by vyzerali hviezdy dnes, keby boli nažive

V roku 2008 dokonca využila tieto jedinečné priestory v hlavnom meste na natočenie svojho klipu k skladbe Tajné milovanie skupina I.M.T. Smile:

Pre ich zlý stav sú v súčasnej dobe zatvorené a ľudia sa do nich nedostanú. Mesto má v pláne kúpele opraviť a prinavrátiť ich zašlý lesk.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Titanic sa opäť vydá na plavbu! Vyhne sa osudu svojho menovca?

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru