Jednou vetou

ZDRAVIE: Príroda sa ponáhľa. V ovzduší je aj peľ lipnicovitých tráv

V tomto období opäť "úradujú" alergie

foto: profimedia.sk

Najsilnejším a najvýznamnejším alergénom je v týchto dňoch peľ brezy

Pele v ovzduší sa v minulom týždni rozšírili o peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých a v teplejších oblastiach Slovenska aj o pŕhľavovitých rastlín.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, monitorovacie stanice v Bratislave a v Banskej Bystrici zachytili aj prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Svojím vrcholom prešla v uplynulých dňoch peľová sezóna brezy, ale naďalej dosahovala veľmi vysoké denné koncentrácie na väčšine územia.

Najviac „otravujú“ tieto pele rastlín

„Vysoké denné koncentrácie dosahoval aj peľ duba a buka. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach. Najvyššie denné koncentrácie peľu buka zachytila monitorovacia stanica v Žiline, až 1 138 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, ale vysoké boli aj v Banskej Bystrici a v Košiciach. Klesli denné koncentrácie peľu jaseňa i hrabu. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých, peľ vŕby, javora, smrekovca, orecha, platanu a brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave a Banskej Bystrici však už zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici. Pod toto oddelenie spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Spóry húb (plesní) sú zastúpené najmä rodom Cladospórium, pričom dosahovali nízke koncentrácie.

Aj tieto alergikov trápia v týchto dňoch

Breza prešla vrcholom peľovej sezóny, ale kvitne ešte na celom území Slovenska. Peľ brezy je momentálne najsilnejším a najvýznamnejším alergénom, no pomaly sa k nemu začne pridávať peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý postupne zaujme jeho miesto na ďalšie týždne. „Očakávame, že peľ brezy bude ešte dosahovať vysoké denné koncentrácie najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska predpokladáme opäť mierny pokles denných hladín peľu brezy, ktoré sa ešte udržia v alergologicky významných koncentráciách,“ dodala Lafférsová.

V ovzduší sa okrem peľu brezy bude vyskytovať peľ topoľa, jaseňa, vŕby, javora, hrabu, duba, buka, orecha, platanu, brestu a pŕhľavovitých rastlín. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný najmä nočným ochladením a lokálne zrážkovou činnosťou.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru