Zdravotná starostlivosť pre väčšinu bezdomovcov nie je prístupná

Ilustračné foto

Foto: TASR

Mimovládne organizácie (MVO) pokračujú v svojpomocnom očkovaní ľudí bez domova v Bratislave a upozorňujú, že zdravotná starostlivosť pre väčšinu z nich nie je prístupná. Žiadajú preto zákonodarcov, aby v súlade s Ústavou SR zabezpečili dostupnosť plnej zdravotnej starostlivosti pre každého občana SR.

Pod vyhlásenie sa podpísali organizácie Proti prúdu, Depaul, Kresťania v meste, Milosrdní bratia Domov sv. Jána z Boha Bratislava a Equita.

V poradí druhá očkovacia akcia tímu mimovládnych organizácií a lekárov – dobrovoľníkov z Nemocnice akademika L. Dérera na bratislavských Kramároch a Slovenskej zdravotníckej univerzity sa konala v polovici marca v Domove sv. Jána z Boha.

„Proti hepatitíde A bolo zaočkovaných 27 ľudí, ktorí by sa inak pre rôzne bariéry dostupnosti zdravotnej starostlivosti k tomuto ochrannému zákroku nedostali. Vo februári 2018 pri prvej očkovacej akcii na Zátiší v Bratislave bolo zaočkovaných 31 ľudí bez domova,“ uviedli mimovládky. Obidve očkovacie akcie boli zrealizované na základe občianskej dobrovoľnosti a hradené zo zdrojov MVO.

Bezdomovci sa  nedožívajú ani 50 rokov

Chudoba a absencia domova podľa nich nevyhnutne vystavujú ľudí bez domova zvýšenému riziku nákazy a horšiemu priebehu ochorení. Systematické vylúčenie zo štandardnej a kontinuálnej zdravotnej starostlivosti spôsobuje, že títo ľudia sú v ohrození života oveľa častejšie ako bežná populácia, ktorá prístup k štandardnej zdravotnej starostlivosti má. „Priemerný dožitý vek ľudí bez domova nedosahuje ani 50 rokov,“ uvádzajú mimovládky.

Tie sa zaväzujú naďalej pokračovať v nízkoprahových preventívnych akciách, no zdôrazňujú, že tieto služby nedokážu nahrádzať štandardnú zdravotnú starostlivosť. Preto žiadajú zmeny v legislatíve, ktoré by zabezpečili prístup k plnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých, aj tých najzraniteľnejších občanov.

„Momentálne situáciu monitorujeme a ak si to aplikačná prax vyžiada, sme otvorení diskusii k prípadným zmenám predovšetkým v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, ale aj samosprávou, VÚC, ako aj organizáciami tretieho sektora,“ reagovala pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Môže vás zaujímať

KSK príčinu zrútenia časti mosta vyšetruje, zasadne aj krízový štáb