Zdravotnícki klauni nosia k pacientom humor, majú nový školiaci priestor

Klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors

Foto: TASR

Zdravotnícki klauni z Červeného nosa Clowndoctors absolvovali za 13 rokov viac ako 14.000 návštev v nemocniciach. Humor a smiech neprinášajú iba deťom, ale i seniorom, prichádzajú totiž aj do domovov sociálnych služieb.

Toto poslanie berú podľa svojich slov vážne. Vzdelávajú sa v teórii medicínskych diagnóz a zdokonaľujú svoje klaunské a hudobné zručnosti. „Na svoje školenia máme v Bratislave odteraz náležité vybavenie a priestor,“ povedala v stredu na tlačovej konferencii Zuzana Ambro, výkonná riaditeľka o.z. Červený nos Clowndoctors.

Musia na sebe neustále pracovať

Školenia sú podľa Ambro veľmi dôležité. Upozornila, že už samotný výber zdravotníckych klaunov sa koná formou niekoľkých workshopov. „Bez vzdelávania, práce na sebe a neustáleho zdokonaľovania by zdravotnícki klauni neboli profesionálmi vo svojom odbore a to by znamenalo, že môžu v nemocnici viac uškodiť ako pomôcť,“ doplnil umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák.

Školiaci priestor vybavili zdravotnícki klauni veľkoplošnými zrkadlami, plátnom, projektorom, divadelnou oponou. Zakúpili tiež mobilné pódium, ozvučovaciu a osvetľovaciu techniku, rekvizity či nástroje potrebné na nácvik. Združeniu finančne pomohla Prvá stavebná sporiteľňa sumou 20.000 eur.

Desiatky klaunov po celom Slovensku

Združenie Červený nos Clowndoctors malo vo svojich začiatkoch štyroch klaunov, v súčasnosti ich má desiatky po celom Slovensku, prešli niekoľkoúrovňovým výberovým procesom. Zohľadňovali sa pritom umelecké aj osobnostné predpoklady. Pravidelne ich školia v klaunovských a hudobných zručnostiach a tiež v oblasti rôznych detských a seniorských diagnóz.

Zdravotnícki klauni nenavštevujú iba nemocnice a domovy sociálnych služieb, chodia aj do rodín s detskými pacientmi v paliatívnej domácej starostlivosti, aj do špeciálnych škôl s ťažko a kombinovane postihnutými žiakmi. Niektorí z klaunov vedú tiež odborné semináre o využití humoru v starostlivosti o pacienta určené hlavne pre zdravotnícky personál

Môže vás zaujímať

Silvestrovské oslavy v B. Bystrici sú zrušené, peniaze aj z punču pôjdu do Prešova