Zhromaždeniam v uliciach odzvonilo: Kocky sú už hodené!

Peter Pellegrini sa stáva novým premiérom po tom, čo ho Kiska vo štvrtok vymenoval. Foto: hlavne.sk
Už je to mesiac, odkedy sa Slovensko dozvedelo, že dvaja mladí ľudia boli brutálne popravení - investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica. Spustila sa vlna kritiky voči vláde a vyústila až do situácie podobnej v roku 1989. Upokojí nahnevaných ľudí nová vláda a vrátia sa z ulíc domov? Ľudia ostali sklamaní z rozhodnutia organizátorov.

Presne pred týždňom Robert Fico podal demisiu a prezidentovi navrhol na zostavenie novej vlády svojho straníckeho kolegu Petra Pellegriniho. Tomu však v utorok prvý návrh novej vlády  prezident Andrej Kiska rázne odmietol. Problémom mala byť nominácia na post ministra vnútra, mal sa ním stať Jozef Ráž ml., ktorý je údajne priateľom Roberta Kaliňáka – podľa fotografie z Kaliňákovej oslave 40. narodenín.

O dva dni nato predstúpil Pellegrini pred prezidenta opäť s ďalším návrhom, ktorý mu už prešiel a tak sa stal od štvrtka oficiálne novým premiérom. Redakcia hlavné.sk oslovila organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko. Pýtali sme sa ich, či budú aj naďalej organizovať zhromaždenia, alebo akoby sa mala podľa nich vyriešiť situácia? Na naše otázky neodpovedali a komunikácia bola veľmi náročná, no prostredníctvom sociálnej siete podali vyjadrenie.

Zhromaždenie sa ruší!

,,Dnes pán prezident Kiska vymenoval novú vládu. Preto sme sa rozhodli, že v piatok sa v Bratislave zhromaždenie „Za slušné Slovensko“ neuskutoční. Od začiatku sme reprezentovali občiansky hlas a sme hrdí na to, čo občiansky hlas dosiahol. Teraz sme sa dostali do bodu, kedy vidíme, že nasledujúce kroky spoločnosť delia a z občianskej pozície vieme povedať, že sú kroky, ktoré sa majú diať na ulici, a kroky ktoré sa majú diať v parlamente. Sú okamihy, ktoré nie sú jednoduché, ale aj o tomto je sloboda, zodpovednosť a slušnosť. Slušní občania rešpektujú Ústavu,“ uviedli organizátori zhromaždení stanovisko na sociálnej sieti. Organizátori taktiež vyhlasujú, že neodhádzajú, ale budú pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená hneď realizovať. Pripúšťajú, že vládna strana doposiaľ spravila absolútne minimum a preto zakladajú občiansku platformu „Za slušné Slovensko“, ktorej cieľom bude podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí za spravodlivého a slušné Slovensko.

Kocky sú už hodené

Oslovili sme politického analytika Jána Baránka, čo si on myslí o zhromaždeniach teraz, keď bola vymenovaná nová vláda. ,,Do istej miery ich táto situácia uspokojí, pretože tam pre nich už nie je motivácia, kedže predčasné voľby sú týmto pádom neaktuálne,“ povedal svoj názor Baránek s tým, že prezident súhlasil s vymenovaním novej vlády, tak by v zásade išli ľudia v uliciach proti jeho rozhodnutiu.

Sklamaní ľudia – Fico vyhral

Po ohlásení zrušenia zhromaždenia  ,,Za slušné Slovensko“ sa hneď na sociálnej sieti objavili prvé názory. Väčšina ľudí neskrýva svoj smútok a vníma to ako ich prehru a zároveň výhru Fica.

Ľudia dávajú najavo svoj názor na sociálnej sieti k zrušeniu zhromaždenia. foto: facebook

Môže vás zaujímať

Rizikové bralo na Oravskom hrade budú sanovať, techniku musel previezť vrtuľník