Jednou vetou

Žiaci ukázali, ako podnikať v cestovnom ruchu

Žiaci základných a stredných škôl z celého Slovenska si už spoza školských lavíc tvoria podnikateľské plány v cestovnom ruchu. Podľa odbornej poroty boli najlepšími prezentáciami regiónov projekty Tokajská jazda, Liptovskí zemania, či spoznávanie historických krás mesta Martin.

Jubilejný 15. ročník súťaže JA Vitajte v našom regióne prišiel otvoriť úspešný absolvent vzdelávacích programov organizácie JA Slovensko Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva.

Tradičný Liptov

Žiaci základných a stredných škôl pripravujú svoje inovatívne a netradičné nápady na podnikanie v oblasti cestovného ruchu. To, že je možné uspieť aj v cestovnom ruchu na Slovensku, prišli žiaci ukázať širokej verejnosti v rámci súťaže JA Vitajte v našom regióne. Odbornú porotu najviac zaujal projekt Tradičný Liptov, ktorý poukazuje na to, že súčasné deti strácajú prirodzené hodnoty a myslia si, že na lúkach sa pasú fialové kravy. Nevedia, odkiaľ máme mlieko, ako sa vyrába syr a bryndza. Projekt má pomôcť deťom zažiť nezabudnuteľné zážitky a vrátiť tak tradičné hodnoty všetkým slovenským deťom. Vo veľkej konkurencii stredných škôl sa dokázali presadiť aj žiaci Základnej školy s materskou školou v Jelšave, ktorí vymysleli interaktívnu exkurziu po Gotickej ceste a aktívne strávenie chvíľ výrobou produktov najstarších remesiel na Gemeri ako napríklad kováčstvo, hrnčiarstvo či zvonárstvo.

„Rôznorodosť projektov, ktoré propagujú regióny našej krajiny je naozaj široká. Teší ma, že máme možnosť spolupracovať s veľkým množstvom žiakov a práca, ktorú dnes prezentovali, je vizitkou ich šikovnosti a kreativity. Takéto chvíle sú pre nás zadosťučineným, že to, čo robíme, má zmysel,“ uviedla Eva Vargová, generálna riaditeľka JA Slovensko.

Čaj o piatej

Tento projekt vymysleli žiaci Gymnázia A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši. Hlavným cieľom projektu je diskusia a zároveň predstavenie tých najznámejších osobností Veľkého Krtíša mladým ľuďom i zvedavcom. Včera študenti tej istej školy vyhrali prvé miesto v kategórii Najlepší prezentačný tím. Tentoraz však s projektom A tým naším chotárom, ktorého cieľom je zjednodušiť prechádzku v okolí Veľkého Krtíša. Folklórny chodníček Hrušov-Bátorová-Príbelce-Plachtince-Olováry je vhodná pre všetky vekové kategórie.

„Čaj o piatej s našimi rodákmi je úspešný nápad našej absolventky. Za najväčšie pozitívum považujem realizáciu projektu v praxi a propagáciu regiónu prostredníctvom jeho úspešných rodákov ako napríklad Peter Cmorík alebo Milan Knažko. Verejnosť hodnotila veľmi pozitívne nápad, realizáciu aj atmosféru podujatia. O to viac nás teší prvé miesto nášho ďalšieho projektu, ktorý sa budeme snažiť zrealizovať a urobiť ho opäť úspešným aj v reálnej praxi. Ďakujeme JA Slovensko za túto príležitosť. Za možnosť ukázať cestu k uskutočneniu svojich cieľov,“ povedala Miroslava Čopová, učiteľka Gymnázia A. Škultétyho, Veľký Krtíš.

Až 37 študentských cestovných kancelárii predstavilo verejnosti tie najkrajšie regióny z celého Slovenska. Záštitu nad podujatím prevzal prezident SR – Andrej Kiska.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava