Jednou vetou

Žilina začína odstraňovať podpornú konštrukciu pod križovatkou Rondel

Divadelná sála S2 kultúrneho strediska Stanica Žilina - Záriečie pod Rondelom po nočnom požiari v Žiline 19. mája 2019

foto: TASR - Erika Ďurčová

Mesto Žilina začína v pondelok s postupným odstraňovaním podpornej konštrukcie pod križovatkou Rondel. Demontovať by ju mali do konca týždňa. Informovala o tom hovorkyňa mesta Barbora Zigová.

Doplnila, že po májovom požiari, ktorý zasiahol piliere kruhovej križovatky Rondel, zabezpečila žilinská samospráva statiku mostného objektu podpornou konštrukciou.

Rondel sprejazdníme v ideálnom prípade do dvoch týždňov, oznámil Fiabáne

„Dopravu cez túto frekventovanú križovatku spustili začiatkom júna, no mesto stále čakalo na výsledky analýzy stavu mosta po požiari. Tie má k dispozícii od minulého týždňa. Výsledky analýzy nepreukázali také štrukturálne mineralogické zmeny, ktoré by potvrdzovali poškodenie betónu vplyvom rozsiahleho požiaru. Mesto preto pristupuje k odstráneniu konštrukcie, ktorá dočasne slúžila ako podpera mostného objektu,“ dodala Zigová.

„Po vyhlásení mimoriadnej situácie sme sa čo najrýchlejšie snažili zastabilizovať mostný objekt, aby sme mohli v čo najkratšom možnom termíne opätovne spustiť dopravu. Zafinancovali sme osadenie podpornej konštrukcie, jej prenájom a budeme financovať aj jej demontáž. Vzhľadom na to, že súčasná podporná konštrukcia je nákladná a odstránenie preukázaných poškodení vieme realizovať finančne menej náročnými mechanizmami, rozhodli sme sa ju odstrániť,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Opitý pacient napadol sestru internej ambulancie urgentného príjmu v Žiline

Mesto podľa jeho slov muselo investovať aj do prenosného dopravného značenia. „Hoci sme už do zastabilizovania situácie investovali značnú sumu financií, stále zostávajú otázkou nedoriešené vlastnícke vzťahy. Doposiaľ nemáme k dispozícii žiadne dokumenty, ktoré by potvrdzovali, kto v skutočnosti prebral Rondel po výstavbe a kto je teda aj jeho vlastníkom. Požiadali sme preto o vyjadrenie ministerstvo dopravy,“ vysvetlil Fiabáne.

Mimoriadnu situáciu vyhlásilo mesto 19. mája 2019 po nočnom požiari, ktorý vznikol na železničnej zastávke Žilina-Záriečie a rozšíril sa na priľahlý mostný objekt a jeho piliere. Platila do 3. júna, pričom od 1. júna bola premávka cez Rondel spustená v plnom režime, pripomenula hovorkyňa mesta Žilina.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru