Jednou vetou

Žilinská nemocnica odstraňuje nebezpečné stromy

Ilustračné foto

www.fnspza.sk

V areáli žilinskej nemocnice začali minulý týždeň s výrubom nebezpečných drevín. Týka sa to 69 stromov, ktoré ohrozujú návštevníkov. Pre tých vybudujú nový areál. Vieme, ako bude vyzerať!

Podľa oficiálneho dokumentu starostlivosti o dreviny spracovaného odborníčkou musí nemocnica odstrániť dreviny, ktoré by mohli ohroziť pacientov, zamestnancov a návštevníkov jej areálu. „Na základe odborného hodnotenia sa ukázalo, že približne tretina stromov a drevín má narušený tvar, je zdravotne závadná či poškodená a až takmer polovica má dokonca zhoršený alebo zlý zdravotný stav,“ uviedol vedúci hospodársko-technického odboru Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Eduard Dorčík.

Stromy vysadili v tesnej blízkosti budov

Prvá výsadba bola zrealizovaná pravdepodobne ešte počas budovania nemocnice, dreviny boli tak nevhodne vysadené v tesnej blízkosti budov, čo zapríčinilo, že sa dnes odkláňajú od svojej osi a stávajú sa nebezpečnými pre návštevníkov areálu nemocnice. V minulosti sa tiež zanedbala starostlivosť a ich ošetrenie, preto sú niektoré z nich postihnuté hubovitými ochoreniami alebo majú porušený koreňový systém, nedajú sa tak už zachrániť a musíme ich odstrániť,“ vysvetlil ďalej E. Dorčík.

Ako bude vyzerať upravený areál žilinskej nemocnice?

Žilinská nemocnica zabezpečí náhradnú výsadbu v celom areáli, kde postupne pribudne takmer tisíc nových drevín, vrátane stromov. Kompletne revitalizovať by sa mala zeleň v kruhovom objazde a tiež v malom parku medzi budovami detského a očného pavilónu, kde vznikne nový upravený priestor pre pacientov i návštevníkov.

Ňáhľad na upravený areál NsP Žilina, zdroj: www.fnspza.sk

Počas výrubu nemocnica prosí návštevníkov o zvýšenú opatrnosť a ospravedlňuje sa za prípadné obmedzenia v areáli. Výrub potrvá maximálne do konca marca.

zdroj: fnspza.sk

Môže vás zaujímať

KOMÁRNO: Muža po páde do šachty zachraňovali hasiči