Jednou vetou

Žilinská nemocnica vychováva najviac rezidentov na Slovensku

ilustračné

Foto: unsplash

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina sa naplno zaradila do aktuálneho rozšírenia rezidentského programu. Do špecializačných odborov tohto typu štúdia prijala od októbra celkom 17 absolventov medicíny. Podľa hovorkyne FNsP Žilina Lenky Zátekovej je to najviac spomedzi všetkých slovenských nemocníc.

„Žilinská nemocnica vychováva lekárov nielen v odbornosti všeobecného lekárstva a pediatrie, ale po novom i v špecializačných odboroch oftalmológia, chirurgia, urológia, vnútorné lekárstvo, anestéziológia a intenzívna medicína,“ doplnila hovorkyňa.

Kalavská kritizuje Fica za telefonát tesne pred hlasovaním: Nebol tam ani náznak odbornosti

Špecializačné štúdium formou rezidentského programu realizuje nemocnica v Žiline od roku 2014. Štúdium už ukončili tri všeobecné lekárky, šesť rezidentov v štúdiu ešte pokračuje. „V roku 2019 sme do rezidentského programu zapojili ďalších 17 mladých doktorov, čím sme sa stali lídrom v rámci Slovenska. Maximálne sme sa snažili, aby sme obsadili čo najviac miest a vytvorili priestor na výchovu lekárov, ktorí nám chýbajú najmä v strednej generácii,“ zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.

Podľa neho sa zdravotníctvo dostáva do bodu, keď nebude mať kto nahradiť vekovo starších lekárov, a to ako v nemocniciach, tak v ambulanciách. „Naším cieľom je vychovávať tím kvalitných zdravotníkov, ktorí ostanú pracovať pre pacientov v regióne. Snažíme sa čo najviac zlepšovať podmienky a prostredie v nemocnici, aby sme ich motivovali a takýmto spôsobom aspoň čiastočne pomohli v generačnej výmene lekárov. Aby sme sa nedostali do situácie, keď nás nebude mať kto liečiť,“ dodal Stalmašek.

V žilinskej nemocnici vykonali unikátnu operáciu chrbtice

Rezidentské štúdium predstavuje podľa medicínskeho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Bízika špecializačné štúdium, v rámci ktorého lekár rezident pracuje v nemocnici po dobu troch až piatich rokov. „Je štandardne zamestnaný na pozícii lekár a má rovnaké kompetencie ako všetci lekári s rovnakým stupňom vzdelania, získava potrebnú prax a stáva sa súčasťou našej nemocnice. Novinkou sú tento rok špecializačné odbory, ktoré boli do programu pridané, a tiež zmena zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, zásluhou ktorej môže lekár po ukončení štúdia ostať pracovať aj v nemocnici na oddelení,“ vysvetlil Bízik.

Najviac rezidentov pôsobí v nemocnici v Žiline v odboroch pediatria, všeobecné lekárstvo, oftalmológia, chirurgia, urológia, vnútorné lekárstvo a anestéziológia a intenzívna medicína. Podľa Zátekovej nemocnica hľadala rezidentov aj pre neurológiu, ortopédiu, pediatrickú ortopédiu, úrazovú chirurgiu a gynekológiu, tam sa však absolventi medicíny neprihlásili.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne