Jednou vetou

Žilinskí poslanci schválili na dotačné programy 480.000 eur

Žilina, archívne

Foto: TASR

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili na pondelkovom (28.1.) zasadnutí zastupiteľstva finančné prostriedky na dotačné programy v celkovej výške 480.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Doplnila, že poslanci ďalej schválili na individuálne dotácie, udeľované predsedníčkou ŽSK Erikou Jurinovou 29.080 eur, na participatívny rozpočet zameraný na podporu komunitných potrieb v regióne 140.000 eur a dotácie pre regióny vo výške 310.920 eur.

„Prvýkrát budú môcť o projektoch rozhodovať aj obyvatelia Žilinského kraja verejným hlasovaním. Výzva k participatívnemu rozpočtu bude súčasťou marcového zastupiteľstva a predpokladá sa, že prví žiadatelia sa budú môcť prihlasovať už v apríli. Výzvy pre regióny schválilo zastupiteľstvo ŽSK pondelkovým hlasovaním. Sumou do 3000 eur podporí samosprávny kraj aktivity v oblastiach Aktívny človek – aktívna spoločnosť a Kultúra a až dvojnásobok sumy môžu získať úspešní žiadatelia v oblasti Verejný priestor – verejná infraštruktúra,“ vysvetlila Remencová.

Žilina: Policajti obvinili zo zločinu krádeže 29-ročného Martinčana

ŽSK chce pomocou dotácií zmenšiť regionálne rozdiely a zlepšiť život obyvateľov. „Naším záujmom je spravodlivo prerozdeliť prostriedky v rámci celého kraja a dať šancu každému. Oproti predchádzajúcemu roku sme zvýšili celkovú dotáciu a rozšírili okruh činností, ktoré sa môžu zapojiť,“ uviedla Jurinová.

Podľa hovorkyne ŽSK môže byť predmetom žiadostí ochrana kultúrneho dedičstva, vzdelávanie, zveľadenie verejného priestranstva, ale i rozvoj športovísk, podpora zdravého životného štýlu. „Novinkou je aj podpora aktivít súvisiacich s popularizáciou vedy a technických odborov medzi žiakmi základných a stredných škôl, ako i mládežnícka politika v kraji či neformálne vzdelávanie mladých,“ dodala Remencová.

Podotkla, že spolu s výzvou schválili poslanci aj zjednodušenie podmienok pre prijímateľov. „Namiesto niektorých potvrdení bude po novom stačiť len čestné prehlásenie a vyúčtovanie sa predĺžilo zo sedem na 15 dní. Výzvy budú oficiálne vyhlásené v piatok 1. februára 2019. Žiadatelia budú mať dva mesiace na podanie žiadosti o poskytnutie dotácie, uzávierka žiadostí je 31. marca 2019,“ uzavrela hovorkyňa ŽSK.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru