Jednou vetou

Lavínová hrozba v Tatrách stúpla na druhý stupeň z piatich

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Lavínové nebezpečenstvo v najvyšších polohách Vysokých Tatier stúplo na mierne, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Západných Tatrách a Malej Fatre naďalej prevláda malá lavínová hrozba, prvý stupeň. TASR o tom v piatok informoval Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Vo vysokohorských žľaboch, muldách a svahoch najmä severovýchodných, východných, juhovýchodných a južných expozícií Vysokých Tatier je na staršom tvrdom snehu naviaty nový sneh s výškou snehu od 20 do 60 centimetrov. Zvlášť nebezpečné sú strmé nástupy do stien a žľaby,“ podotkol Biskupič s tým, že uvoľnenie doskovej lavíny je v strmom až extrémnom teréne možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení.

Horskí záchranári v piatok očakávajú výrazné oteplenie, hlavne v stredných a vysokých polohách. „Preto možno očakávať spontánne mokré lavíny a splazy, hlavne v poobedných hodinách a na južných svahoch,“ upozornil Biskupič. V Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre je podľa neho vzhľadom na nedostatok snehu riziko lavín minimálne.

Na západe Slovenska hrozí poľadovica

Piatkové ráno na horách bolo prevažne jasné. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus päť do plus päť stupňov Celzia. Celková výška snehu je variabilná, do 1800 metrov je v priemere len desať až 25 centimetrov, v Tatrách nad 2100 metrov dosahuje 20 až 75 centimetrov, doplnil Biskupič.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku