Jednou vetou

Liptovská nemocnica získala medzinárodné ocenenie

Liptovská nemocnica s poliklinikou

TASR

Medzinárodné ocenenie Angels awards za výsledky v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou získala Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši. Informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.

Výsledky v liečbe pacientov s porážkou analyzuje Európska organizácia pre cievne mozgové príhody. „Na základe zozbieraných dát sa udeľujú ocenenia najvyššej kvality Angels awards pre špičkové pracoviská v liečbe porážky. Neurologické oddelenie Liptovskej nemocnice s poliklinikou získalo ocenenie najvyššej kvality aj v roku 2018, čo potvrdzuje nastavený trend vysokej kvality,“ priblížila Remencová s tým, že ocenenie prevzal v Miláne primár oddelenia Michal Kováčik.

Nemocnica v Kežmarku pokračuje v modernizácii budovy

Liečba cievnej mozgovej príhody zažila v poslednej dekáde intenzívny rozvoj. Pred desiatimi rokmi zostávali pacienti po porážke ochrnutí a ťažko hendikepovaní, ak vôbec takúto udalosť prežili. „Dnes je vďaka modernej liečbe možné týmto pacientom pomôcť v akútnom štádiu. Je však nevyhnutné prísť do nemocnice čo najskôr. Takáto liečba je mimoriadne komplexná a vyžaduje si skúsený a vzdelaný tím odborníkov tak z odboru neurológie, ako aj rádiológie či intervenčnej rádiológie,“ uviedol Kováčik.

Podľa Remencovej sú pre pacientov okrem liečby mimoriadne dôležité aj manažment prípadných komplikácií a ošetrovateľská starostlivosť. „Preto sme tento rok otvorili zmodernizovanú a zrekonštruovanú neurologickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) v Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Rekonštrukciu za vyše 207.000 eur financoval ŽSK. Nová JIS-ka pribudla aj v Kysuckej nemocnici v Čadci.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku