Jednou vetou

Malé lavínové nebezpečenstvo trvá v horskom teréne už niekoľko dní

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vo vysokohorskom teréne hôr už niekoľko dní trvá malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Lavínovú situáciu v posledných dňoch ovplyvňovalo jasné a relatívne teplé počasie. Podľa Filipa Kyzeka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa vplyvom striedania kladných a záporných teplôt počas dňa a noci situácia výrazne stabilizovala. Snehová pokrývka je zamrznutá až zľadovatená.

Vo vyšších polohách a hlavne na severných svahoch sa sneh stabilizuje pomalšie. „Ešte stále sa tam nachádza suchý sneh, ktorý je miestami formovaný do snehových dosiek. Vo Fatrách sa v priebehu dňa na slnkom osvietených svahoch v polohách do 1500 metrov nad morom stabilita snehu mierne zhoršuje,“ priblížil Kyzek s tým, že vyskytnúť sa môžu kĺzavé základové lavíny.

Aktuálne snehové správy

Počasie sa po piatich dňoch zmenilo. V stredu ráno bolo na horách zamračené až hmlisto, na severe Tatier so slabým snežením. „Ochladilo sa, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 12 do mínus jeden stupeň Celzia. Takisto sa zmenil aj vietor, fúka štandardný severozápadný s rýchlosťou tri až 12 metrov za sekundu,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Tragická dopravná nehoda si vyžiadala jeden ľudský život