Jednou vetou

Mierna lavínová hrozba aktuálne prevláda v najvyšších polohách Tatier

Ilustračné foto

Foto: TASR

Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne prevláda v najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier. V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá len malá lavínová hrozba.

Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v pondelok informoval, že nebezpečenstvo je veľmi lokálne. Viaže sa najmä na záveterné svahy a žľaby, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií. „Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne uvedených orientácií,“ priblížil.

V Starom Smokovci skiareál v súčasnosti byť nemôže, tvrdí developer

V pondelok ráno bolo na horách prevažne zamračené. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus 11 do mínus piatich stupňov Celzia. Za uplynulých 24 hodín nepripadol žiadny sneh. „Počas poslednej periódy sneženia pripadlo na horách 25 až 65 centimetrov nového snehu, zväčša na trávnatý alebo skalnatý podklad. Odvtedy je teplota stále pod bodom mrazu, takže si sneh zachoval prachový charakter. Na povrchu sa nachádza inovať,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku