Poľská turistka utrpela pri páde v Záp. Tatrách viaceré zranenia

Ilustračné foto

Horská záchranná služba

Tržné poranenia a pomliaždeniny utrpela v pondelok pri páde počas túry v Západných Tatrách 71-ročná poľská turistka. Pomáhali jej horskí i leteckí záchranári.

Podľa informácií z oficiálnej webovej stránky horských záchranárov sa žena vybrala z poľskej strany na Klin spolu s dvomi členmi rodiny. Počas zostupu smerom do Račkového sedla stratili v hmle orientáciu, zišli zo značeného turistického chodníka a už sa nevedeli dostať späť. Počas prechodu ťažkým skalnatým terénom 71–ročná turistka spadla a utrpela viaceré tržné poranenia a pomliaždeniny v oblasti hlavy, hornej a dolnej končatiny.

Slovenské nemocnice majú záujem o lekárov z tretích krajín

Horskí záchranári požiadali o súčinnosť leteckých záchranárov zo Žiliny. V Žiarskej doline posádka vrtuľníka vysadila lekára a vzala na palubu horského záchranára. Na základe získaných GPS súradníc spoločne smerovali k skupinke Poliakov. Horského záchranára vysadili pri turistoch, ten zranenú ženu ošetril a pripravil na transport. Po evakuovaní z terénu ju v Žiarskej doline odovzdali do starostlivosti lekárovi leteckých záchranárov a vrtuľníkom transportovali do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Zvyšných dvoch turistov odprevadil horský záchranár na turisticky značený chodník. „Nakoľko boli obaja bez zranení, pokračovali cez Račkovo sedlo späť do Poľska samostatne,“ uvádza sa na stránke.

Môže vás zaujímať

Lavínová hrozba v Tatrách stúpla na druhý stupeň z piatich