Jednou vetou

Pribylinský skanzen počas veľkonočných sviatkov láka na rozmanitý program

Stovky návštevníkov zavítajú každoroène počas veľkonočných sviatkov do Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

foto: TASR

Stovky návštevníkov zavítajú každoročne počas veľkonočných sviatkov do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Lákajú ich nielen ukážky remeselnej zručnosti ľudových výrobcov či prechádzka skanzenom, ale aj tvorivé dielne, ochutnávky z tradičnej ľudovej kuchyne či folklór. Tento rok sa k rozmanitému programu Sviatkov jari pridalo i priaznivé počasie, organizátori preto očakávajú zvýšený záujem návštevníkov.

„Snažili sme sa pripraviť pestrý program. Máme výrobcov, ktorí sa zaoberajú všakovakými remeslami a spracovaním rôznych materiálov. Sú tu výrobcovia kraslíc, máme i prútikárov, košikárov a mnohých ďalších. Ponúkame tvorivú dielňu, kde si deti i dospelí voskovou technikou vyzdobia svoje veľkonočné vajíčko,“ priblížila  vedúca Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku Martina Mäsiarová.

Veľkonočný víkend: Toto je ten najlepší program na sviatočné dni

Návštevníci pribylinského skanzenu si počas sobotňajšej prehliadky pochutnali na tradičnej ľudovej kuchyni, chlapci si mohli odniesť korbáč a pripraviť sa na šibačku. Záujemcovia sa odfotili pod veľkonočným stromom alebo si pozreli ukážky prípravy pôstnych a sviatočných jedál. „Dnes sme pripravovali rezance s tvarohom, s makom a tiež polievku z údeného mäsa so slepou kurou, čo je typické liptovské jedlo,“ povedala Mäsiarová.

Podujatie sa začalo v sobotu, potrvá ešte ďalšie dva dni. Súčasťou nedeľňajšieho (21. 4.) programu bude vystúpenie folklórneho súboru Liptov z Ružomberka. Akciu organizuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Liptovským múzeom v Ružomberku a Národopisným múzeom v Liptovskom Hrádku.

Môže vás zaujímať

S návrhom na bezplatnú MHD počas mimoriadnej situácie neuspeli