Sobota v Dolnom Hričove patrí oslave ovčiarstva

Ilustračné foto

TASR

Športový areál v Dolnom Hričove v okrese Žilina bude v sobotu patriť oslave ovčiarstva. Tradíciu, ktorá sa zo Slovenska postupne vytráca, si tam počas Bačovských pastorál pripomenú i súťažami a kultúrnym programom.

„Tento medzinárodný festival s ovčiarskou tematikou je zameraný najmä na bačovské pastorále. Má za cieľ najmä zachovávať tradíciu ovčiarstva, keďže ovečiek u nás v horách je čoraz menej a menej. Chceme preto poukázať na ovečky, poukázať na to, aké sú dôležité, že to nie je len o vlne, ale i mlieku,“ povedala Soňa Řeháková, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline, ktoré je jedným z organizátorov podujatia.

Práve na mlieko z oviec podľa nej poukáže súťaž o najchutnejší syrový výrobok, tú doplní i súťaž o najkrajšiu ovcu, ktorú budú hodnotiť aj návštevníci podujatia. „Prídu sem ovčiari z rôznych krajín sveta, ktorí budú tieto ovečky strihať. Zapoja sa tak strihači nielen zo Slovenska, ale i Poľska či Česka, mali sme tu aj strihačov z Írska a Anglicka,“ priblížila.

Historický barokový deň vráti Mojmírovce do čias grófa Grasalkoviča

Na návštevníkov budú čakať i súťaže koní v záprahu a o najkrajšiu syrovú tortu. „Na ovčiarske tradície nadväzujú i rôzne tradičné remeslá, ktoré súvisia nielen s týmto povolaním, ale sú súčasťou každodennej práce ľudí i dnes,“ ozrejmila Řeháková.

Podujatie doplní aj kultúrny program. Medzinárodný festival otvoria trombitáši Gernátovci z Turzovky, po nich sa predstaví folklórny súbor Rovňan, skupiny Tri doliny, Divinčan, Kolárovičanky, Súľovčanka, heligonkárka Romana Zadubanová so sestrou Nelou, hudobná skupina Dobrý nápad a Peter Adamov. Bačovské pastorále ukončí diskotéka. O podujatie je zo strany návštevníkov veľmi veľký záujem, každoročne ho navštívia

Môže vás zaujímať

Zraneného skialpinistu a lyžiarku prevážal do nemocníc vrtuľník