Jednou vetou

V Háji Nicovô v Liptovskom Mikuláši postavili hmyzí hotel

Ilustračný obrázok

Foto: Pixabay

Úkryt pre mnohé druhy hmyzu poskytuje domček, ktorý pribudol na kvetnej lúke Hája-Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Postavili ho ako súčasť projektu mesta s názvom Lesopark Háj-Nicovô - prírodovedecká náučná trasa, na ktorej participovalo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Hmyzí hotel je okrem iného útočiskom pre hmyz, ktorý sa vyvíja v dreve či jeho dutinách. Ide hlavne o chrobáky a blanokrídly hmyz, ktorého larvy sa vyvíjajú v dutinkách v dreve či tŕstí. Podľa Jána Lakotu z múzea jaskyniarstva sa v domčeku môžu ukrývať tiež ucholaky, šváby či chrobáky. „Hmyzie domčeky teda zabezpečujú aj nevyhnutnú ochranu mnohým hmyzím druhom či možnosť ich nerušeného vývinu,“ vysvetlil.

Hmyzu pre vtáky je čoraz menej, výrazne ubúda zelených plôch

Hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková informovala o tom, že na stavbe hmyzieho hotela sa zúčastnili aj žiaci zo Základnej školy Márie Rázusovej-Martákovej v Liptovskom Mikuláši. Postavený je z prírodných materiálov a využiteľného odpadu. Náklady na jeho postavenie tvorili len zakúpené klince a ochranné pletivo.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku