Jednou vetou

V Malom Čepčíne došlo k nehode na železničnom priecestí

Ilustračné foto

Foto: TASR

K ďalšej železničnej nehode dnes došlo na priecestí v Malom Čepčíne. Poľský autobus prerazil závoru na priecestí. K zrážke s vlakom nedošlo. Nehoda si vyžiadala prerušenie dopravy na menej než hodinu.

Pre piatkovú nehodu na železničnom priecestí na zástavke v Malom Čepčíne v okrese Turčianske Teplice prerušili železničnú dopravu na úseku Príbovce – Rakovo – Diviaky na menej ako hodinu. Rušňovodič udalosť nahlásil polícii, informovala TASR hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.

„K zakliesneniu poľského autobusu medzi rahná priecestia došlo o 9.43 h. Autobus následne rahno na jednom stojane prerazil, zlomil a prešiel cez priecestie do bezpečia. K zrážke s vlakom našťastie nedošlo. Rušňovodič vlaku R 341 celú udalosť videl a ohlásil na políciu,“ opísala Pavliková s tým, že železničná doprava v úseku bola prerušená do 10.25 h.

Mohlo by vás zaujímať: Vo Vrakuni došlo k zrážke osobného auta s RegioJetom

Na mieste zasahovali aj hasiči. V autobuse sa viezlo asi 70 cestujúcich, ktorí neutrpeli zranenie. Cestujúci našli dočasné útočisko v evakuačnom autobuse, informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

ŽSR v tejto súvislosti vyzývajú všetkých účastníkov cestnej premávky, aby si pri prejazde cez železničné priecestia počínali mimoriadne opatrne a dodržiavali cestný zákon. „Len čo sa spustí výstraha na železničnom priecestí, nikto z účastníkov cestnej premávky v žiadnom prípade nesmie vstupovať na priecestie. Ak sa vodič správa nezodpovedne, nerešpektuje signalizáciu a dôjde k uväzneniu autobusu alebo auta medzi závorami, je dôležité v záujme záchrany života a zdravia železničné závory preraziť. Sú konštruované z ľahkého materiálu, ktorý spôsobí minimálne škody,“ ozrejmila ďalej Pavliková.

V Bratislave chcel skočiť muž z mosta Apollo

V prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti, ak je niekto svedkom nehody či inej život ohrozujúcej situácie na železničnom priecestí alebo v jeho okolí, je podľa nej potrebné okamžite volať na linku 112 integrovaného záchranného systému (IZS) a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia. „To sa nachádza na zadnej strane výstražníka, je z retroreflexného materiálu a má tvar SP a štvorčíslie. Operátori IZS vedia okamžite vyrozumieť zamestnancov železníc a v prípade bezprostredného ohrozenia života dať pokyn na zastavenie železničnej dopravy,“ pripomenula.

Môže vás zaujímať

Tragická dopravná nehoda si vyžiadala jeden ľudský život