Jednou vetou

V Martine sa rozlúčili s vojakmi, ktorí odchádzajú na misie do Iraku a Lotyšska

Ilustračné foto

TASR

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniel Zmeko privítal v pondelok v priestoroch 11. mechanizovaného práporu v Martine profesionálnych vojakov, ktorí sa vrátili z plnenia úloh v operácii Resolute Support v Afganistane a v misii UNTSO. Zároveň sa rozlúčil so 151 vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku, a siedmimi vojakmi, ktorí odchádzajú do misie NATO v Iraku.

 V Iraku ide podľa Zmeka o novú misiu, ktorá by mala začať plniť úlohy od tohto roku. „Momentálne je mandát do 42 príslušníkov. V prvej rotácii posielame piatich príslušníkov do veliteľských štruktúr misie. A ďalších dvoch príslušníkov do koaličnej misie pre zabezpečenie potierania terorizmu a ostatných násilností v Iraku,“ vysvetlil Zmeko.

Kiska pri odovzdávaní listín novým veľvyslancom ocenil slovenskú diplomaciu

 „Misia je postavená na základe aktuálnych potrieb. Máme pripravené ďalšie rotácie, ktoré by mali podporiť iracké ozbrojené sily smerom k získaniu spôsobilostí, hlavne v oblasti odmínovania. Celkový počet, schválený Národnou radou SR, je až do 42 vojakov. Napĺňať ho budeme na základe požiadaviek irackej vlády,“ povedal náčelník Generálneho štábu OS SR.

Podľa veliteľa slovenského kontingentu posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku Rudolfa Ďurníka budú vojaci v najbližších dňoch vyslaní v rámci tretej rotácie. „Bezpečnostná situácia je pokojná, stabilná. Budeme plniť úlohy výcvikovej misie so spojencami pod vedením kanadskej strany,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku