Jednou vetou

V Žiline sa začína 10. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

V Žiline sa dnes začína 10. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Do nedele 2. júla ponúkne v hlavnom programe výber najdôležitejších animovaných filmov za posledné dva roky a predstaví umelecky, produkčne či historicky významné diela súčasnosti a histórie animovanej tvorby. Tretí raz sú súčasťou festivalu Game Days zamerané na videohernú produkciu. Tento rok prinesú aj výstavu raných slovenských hier, ktorá vznikla v spolupráci so Slovenským múzeom dizajnu. „Je zameraná na naše slovenské hry z obdobia 1987 až 1993, čo nielen pre hry, ale aj pre samotnú spoločnosť bolo výrazne transformatívnym obdobím,“ povedal pre TASR Maroš Brojo, programový riaditeľ festivalu, v ktorého programe nechýbajú masterclassy, kreatívne workshopy, koncerty a párty. Žilinčania a návštevníci mesta sa môžu tešiť aj na nočný videomapping na dominantu Mariánskeho námestia – Kostol Obrátenia sv. Pavla.

Festival premietne medzi animovanými celovečernými snímkami tri tituly nominované na Oscara v roku 2017. Jedným z nich je čarovný príbeh o kruhu ľudského života Červená korytnačka, ktorú v spolupráci s japonskou produkciou natočil Michaël Dudok de Wit. „Nádherná meditatívna snímka uchvacuje obrazom, hudbou a jemnými emóciami. Bez použitia slov sa spolieha len na remeselne dokonalú animáciu. Niet sa čo čudovať, že vyhrala na MFF v Cannes zvláštnu cenu Un Certain Regard Special Prize,“ komentovala snímku riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. Na Oscara bol nominovaný aj výpravný animovaný film amerického štúdia Laika Kubo a kúzelný meč. Podľa názvu by sa zdalo, že ide o slovenskú ľudovú rozprávku, no tentoraz budú diváci cestovať do dávneho Japonska. Režisér Travis Knight pracoval na filme až desať rokov. Výsledkom je detailne prepracovaná a rozsahovo epická animovaná rozprávka, ktorá získala prestížne ocenenie BAFTA.

Festival tiež premietne kultovú animáciu Hayaa Miyazakiho Cesta do fantázie – príbeh plný zázrakov, ktorý vznikol pred 15 rokmi, získal Oscara, Zlatého medveďa na Berlinale a mnoho ďalších ocenení. Fanúšikov animácie môže osloviť aj snímka maďarského režiséra Marcella Jakovicsa Syn bielej kobyly (1981). Motívom jej rozprávania sú staré príbehy o Skýtoch, Hunoch, Avaroch a ďalších kočovných kmeňoch. „Fehérlófia, ako sa film volá v origináli, je dychberúcim klenotom animácie, ktorý za svoje čaro z veľkej časti vďačí estetickej stránke, charakteristickej bohatou farebnou paletou sýtych farieb,“ dopĺňa Maroš Brojo.

Fest Anča potvrdí aj fakt, že animované filmy nie sú len pre deti, niekedy sú dokonca pre ne nevhodné, aj keď tak na prvý pohľad nevyzerajú. Platí to o celovečernej snímke Ja ako Tekvička švajčiarskeho režiséra Claudea Barrasa, ktorá bola v roku 2017 nominovaná na Oscara, Zlatý glóbus a získala dvoch Cézarov od francúzskej Filmovej umeleckej akadémie. „Na Slovensku sa zatiaľ nedosala do kín, takže ju máte jedinečnú príležitosť vidieť na Fest Anči,“ avizujú organizátori festivalu, ktorý opäť uvedie aj prvý dlhometrážny slovenský animovaný film Zbojník Jurko (1976). Dielo Viktora Kubala si môžu diváci pozrieť na veľkom plátne v spojení s originálnym hudobným zážitkom. Naživo ho bude sprevádzať hudobný skladateľ a performer Marek Piaček.

Festival sa koná v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v Novej Synagóge, v Bábkovom divadle, kníhkupectve Arforum a rodinné filmy si diváci zadarmo môžu pozrieť v Telke v meste na Námestí Andreja Hlinku. Okrem filmov ponúka stretnutie s osobnosťami svetovej animácie. Do Žiliny zavíta majster bábkovej animácie Barry Purves, kráľ animovaného hororu Robert Morgan a oceňovaný režisér Paul Bush.

Môže vás zaujímať

VYŠNÁ BOCA: Auto spadlo do rokliny, spolujazdec zomrel