Jednou vetou

Vo Vysokých a Západných Tatrách je zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Vo vysokých polohách Vysokých a Západných Tatier platí v utorok zvýšené lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce tretiemu stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

„Lavínové nebezpečenstvo je v týchto polohách veľmi lokálne, viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie. Uvoľnenie lavín je možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Pod takýmto zaťažením sa rozumie už aj lyžovanie alebo výstup na lyžiach či bez nich,“ uviedol Buliak.

V Bratislave sa odtrhol pontón pri Dunaji

Ako dodal, v Nízkych Tatrách a Malej a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo (druhý stupeň). V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu) na veľmi strmých svahoch.

Snehové prehánky posledných dní a silný severozápadný vietor podľa neho spôsobili, že v žľaboch južnej, juhovýchodnej a východnej orientácie je väčšie množstvo nového nestabilného snehu s hrúbkou do jedného metra. Nízke teploty posledných dní bránia sadaniu snehu. „V priebehu dňa očakávame ďalší presun snehu na záveterné svahy vplyvom silného vetra, preto je tendencia lavínového nebezpečenstva zotrvalá,“ uzavrel Buliak.

Môže vás zaujímať

Bez prúdu zostane vo štvrtok približne 700 odberných miest v Ružomberku