Jednou vetou

Zmeny cestovných poriadkov v BBSK sa dotknú väčšiny prímestských liniek

Autobusová stanica v Banskej Bystrici

foto: TASR

Cestujúci, využívajúci verejnú autobusovú a železničnú dopravu v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), sa musia od nedele 15. decembra pripraviť na zmeny cestovných poriadkov. Tie sa týkajú aj väčšiny z 205 prímestských autobusových liniek SAD Zvolen a SAD Lučenec, v ktorých na dopravu vo verejnom záujme BBSK. Väčšina posunov je v rozmedzí od päť do dvadsať minút a reflektuje zmeny v cestovných poriadkoch vlakov, či zreálňuje dĺžku trvania jazdy, napríklad v čase dopravnej špičky.

„Cestujúcim odporúčame, aby si čas odchodu jednotlivých spojov vopred overili, či už na internete, alebo priamo na autobusových zastávkach, kde budú odchody spojov dopravcami aktualizované v  najbližšej dobe. Vyhnú sa tak nepríjemným prekvapeniam, napríklad v podobe zmeškania spoja,“ uviedol v tejto súvislosti pre TASR riaditeľ odboru verejnej dopravy Úradu BBSK Miroslav Vyka.

Ako príklad uviedol spoj SAD Lučenec, ktorý premáva medzi Rimavskou Sobotou a Poltárom počas víkendov a štátnych sviatkov, s výnimkou Štedrého dňa, Prvého sviatku vianočného a Veľkonočnej nedele. Čas jeho odchodu sa od 15. decembra posunie o dvadsať minút skôr a z Rimavskej Soboty bude odchádzať už 15.55 h.

Mestskí poslanci zrušili v Žiline bezplatnú MHD pre študentov

So skorším odchodom autobusu musia počítať napríklad aj cestujúci medzi Uzovskou Panicou a Rimavskou Sobotou. Spoj číslo 8, ktorý doposiaľ odchádzal o 7.08 h, bude od 15. decembra vychádzať zo zastávky Uzovská Panica, OcÚ už o 6.50 h.

Zmeny sa dotknú aj ďalších spojov SAD Lučenec, s časovými posunmi treba rátať aj na mnohých linkách SAD Zvolen. Napríklad spoj zo Zvolena do Pliešoviec, ktorý premáva v dňoch školského vyučovania, bude mať odchod posunutý o desať minút skôr, teda z 6.35 h na 6.25 h a spiatočný spoj do Zvolena o 5 min skôr na 7.00 h s možnosťou prestupu na spoj do Banskej Bystrice.

Nitra vypíše nový tender na dopravcu, najprv musí zabezpečiť MHD na budúci rok

Podstatná zmena čaká aj spoj zo Žiaru nad Hronom do Kremnice, ktorý doposiaľ premával v pracovné prázdninové dni z autobusovej stanice o 12.35 h. Po novom bude vychádzať v Žiari nad Hronom od nemocnice o 14.45 h a nebude už stáť v Starej Kremničke, ani v Dolnej a Hornej Vsi.

Novinkou je tiež pridanie viacerých zastávok, či už úplne nových, alebo takých, okolo ktorých jednotlivé spoje doposiaľ len prechádzali. BBSK tak zareagoval na požiadavky zamestnávateľov, starostov a samotných cestujúcich.

V cestovných poriadkoch viacerých liniek pribudne označenie spojov, na ktorých je štandardne nasadzované vozidlo s bezbariérovým prístupom.

Môže vás zaujímať

KOMÁRNO: Muža po páde do šachty zachraňovali hasiči