Jednou vetou

Zosnulý profesor Kothaj získal ocenenie v oblasti vedy a techniky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Tohtoročné ocenenie v kategórii Cena za celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, ktorú udeľuje ministerstvo školstva, získal in memoriam banskobystrický chirurg Peter Kothaj.

Za zosnulého profesora prevzali v týchto dňoch cenu jeho traja synovia. Informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

Nočná mora občanov pokračuje. Kedy už konečne zakročí polícia?

„Profesor získal ocenenie za prínos pre rozvoj laparoskopie na Slovensku, za rozvoj hepatopankreatobiliárnej chirurgie a za vznik gastroenterochirurgickej katedry Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU). Ocenenia udeľuje ministerstvo školstva v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a jeho Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti vedecko-výskumných pracovníkov za prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií,“ uviedla Maťašeje.

Kothaj patril medzi uznávaných chirurgov s medzinárodným renomé. Väčšinu svojho profesijného života pôsobil na II. Chirurgickej klinike SZU v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, o ktorej vznik sa v nemalej miere zaslúžil.

Od roku 1992 bol jej prednostom. Pod jeho vedením sa z kliniky stalo špičkové pracovisko s komplexnou škálou chirurgických výkonov ako i špecifických výkonov, ktoré sa v iných nemocniciach na Slovensku nevykonávajú.

Nitriansky kraj udelil svoje najvyššie ocenenia trom osobnostiam

Pod jeho vedením sa stala nemocnica priekopníkom v zavádzaní laparoskopických operácií na Slovensku. Stál pri prvej transplantácii pečene a prvej chirurgickej roboticky asistovanej operácii v rámci SR.
Zomrel vlani v apríli po ťažkej chorobe.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru