Jednou vetou

Župné knižnice ponúkajú knihy ako dar čitateľom i repatriantom

ilustračné foto

foto: pixabay

Župné knižnice v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) fungujú v týchto dňoch aj napriek tomu, že sú pre verejnosť zatvorené. Pripravujú mnohé online aktivity, ponúkajú kvízy, tvorivé dielne, karanténne výzvy a hlasné čítania.

Niektoré z nich posúvajú vyradené a vydezinfikované tituly svojim čitateľom a repatriantom vo vyčlenených karanténnych zariadeniach v Prešovskom kraji ako dar. Ako agentúru SITA informovala Ivana Ondriová z odboru komunikácie a propagácie Úradu PSK, osem knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je pre čitateľov aktuálne až do odvolania zatvorených, rovnako sú zatvorené aj ich biblioboxy.

Požičajú všetko, o čo je záujem

Činnosť knižníc napriek tomu pokračuje. Štyri regionálne knižnice vo Vranove nad Topľou, Bardejove, Poprade a vo Svidníku vyčlenili pre repatriantov v karanténnych zariadeniach v PSK približne 300 kníh. Chcú tak prispieť k spríjemneniu náročného pobytu repatriantov, ktorým knižnice vyradené knihy darujú. „K dispozícii sú detektívky, trilery, romantická, klasická a náučná literatúra, knihy pre deti a mládež, psychologické knihy, a to slovenských aj zahraničných autorov. Knihy sa k repatriantom dostanú podľa ich požiadaviek a možností jednotlivých knižníc,“ uviedla Ondriová.

Vydezinfikované a niektoré netreba vrátiť

Svoje knihy pre verejnosť dali voľne k dispozícii v rámci tzv. police pre verejnosť knižnice v Humennom, Svidníku, ale aj v Prešove, kde Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava vyčlenila na svojej pobočke Šváby časť kníh rôznych žánrov, ktoré ponúka verejnosti ako dar. „Sú umiestnené pred budovou a vydezinfikované, s tým, že sa budú pravidelne obmieňať a verejnosť ich nemusí vrátiť späť,“ uviedla Ondriová. Knižnice pre svojich čitateľov pripravujú a pravidelne aktualizujú aj rôzne online aktivity. Prostredníctvom internetu verejnosti poskytujú aj rešeršné služby. Zároveň všetky župné knižnice čitateľom predĺžili výpožičnú lehotu požičaných kníh, ktorým lehota sa skončila po 10. marci, a to až do 30. júna.

Knižnice fungujú ďalej

Zamestnanci župných knižníc pracujú aj v čase ich zatvorenia. Riešia výber a nákup knižničných dokumentov prostredníctvom online distribučných firiem či odborné spracovanie literatúry. Venujú sa tiež vyraďovaniu knižničných jednotiek a revízii knižného fondu. „Ich pracovnou náplňou sú aktuálne aj excerpcia regionálnych periodík a napĺňanie regionálnej databázy, akvizícia knižničných dokumentov, katalogizácia nových prírastkov, spracovávanie či archivovanie regionálnych dokumentov a podobne,“ konštatovala Ondriová. Pracovníci knižníc v Poprade a Vranove nad Topľou sa navyše aktívne zapájajú aj do priamej pomoci výrobou ochranných rúšok a štítov pre zdravotníkov miestnej nemocnice.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru