Jednou vetou

Zvieratá v košickej zoo si rozbaľovali vianočné darčeky s dobrotami

Zvieratá v košickej zoologickej záhrade dostali vianočné darčeky už vo štvrtok. Z obľúbených pochúťok sa tešili lemury kata, levica Laura i medveď Žabo.

Lemury kata dostali svoju kŕmnu dávku vo vianočnom balení. „S balíčkom si s ľahkosťou poradili a veľmi rýchlo sa zhostili jeho obsahu. Našli v ňom zeleninu, ale aj hrozno, banán či granuly pre primáty,“ priblížila Eva Malešová z košickej zoo.

Levica našla v úhľadnom balíčku dve kurčatá, ktoré boli pre ňu skôr zákuskom, keďže štvrtok je jedným z dvoch dní v týždni, keď má hladovku. Medveď Žabo dostal najväčší balík. Jeho denná kŕmna dávka totiž v tomto období predstavuje desať až 12 kilogramov. „Statný maco sa tešil z ovocia, zeleniny, hrozienok, ale aj z vianočky poliatej medom, ktorú dostáva skôr výnimočne,“ dodala Malešová.

Slony v ZOO Bojnice dostanú nový pavilón

Vianočné darčeky pre zvieratá a s tým spojené netradičné podávanie kŕmnych dávok stimulujú zvieratá a vedú ich k prirodzenému správaniu, ktoré je spojené s hľadaním potravy. Tzv. enrichment je základnou súčasťou života zvierat v moderných zoologických záhradách.

„Z pohľadu denného režimu zvierat je to obohatenie ich života, my to robíme pravidelne, nie vždy vo vianočnom papieri, ale ide o to, aby vykonávali nejakú činnosť, mali podnety a nemali stereotypný spôsob fungovania,“ priblížil novinárom riaditeľ zoo Erich Kočner.

„Vianočná zoo“ so sviatočne vyzdobeným areálom trvá od 17. decembra do 6. januára. Otvorená je výnimočne do 18.00 h.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru