Jednou vetou

Zvolen: Povinnosť čistiť chodníky je problém, na taký objem prác nie je dodávateľ

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Rozhodnutím štátu o povinnosti miest a obcí udržiavať v zime očistené aj chodníky, ktoré v minulosti udržiavali vlastníci priľahlých nehnuteľností, pribudla mestu Zvolen starosť o ďalších 80 kilometrov chodníkov. Spolu by tak mesto malo udržiavať až 120 kilometrov cestičiek pre peších.

„Celú záležitosť riešime prakticky od začiatku leta. Najskôr sme oslovili nášho terajšieho dodávateľa služieb, ktorý však z kapacitných dôvodov odmietol pribrať tak veľké množstvo chodníkov,“ uviedol pre TASR prednosta Mestského úradu vo Zvolene Jozef Mikuš. Magistrát preto rozhodol o vyhlásení verejnej obchodnej súťaže, ktorej cieľom bolo nájsť inú spoločnosť, ktorá by ich prebrala do starostlivosti. Prihlásili sa ale len dvaja uchádzači, pričom ani jeden neponúkol čistenie celého mesta.

Stanica vo Zvolene prejde obnovou, ŽSR pripravujú podklady pre výber zhotoviteľa

„V celom procese sa tiež ukázala komplikovanosť zákonov o verejnom obstarávaní. Konkrétne ide napríklad o lehoty na posudzovanie pripomienok súťažiacich, ktoré celý proces výberu dodávateľa služieb neúmerne predlžujú. To sa stalo aj nám,“ hovorí Anna Bešinová, vedúca mestského odboru výstavby, životného prostredia a dopravy.

Najväčší problém podľa jej slov nastal po zistení, že minimálne jedna spoločnosť (tá, ktorá mala záujem čistiť väčšiu časť chodníkov) nesplnila niektoré podmienky súťaže. Mesto tak bolo nútené zrušiť celé verejné obstarávanie. Stalo sa tak v uplynulých týždňoch.

Zvolenská nemocnica zakúpila zdravotnú techniku pre špecialistov za 20.000 eur

„Museli sme ihneď zareagovať. Po posledných dňoch plných rokovaní sa nám však konečne podarilo dosiahnuť, že od soboty budeme mať pokryté celé mesto. Jednu časť bude čistiť doterajší dodávateľ služieb a posilnili sme techniku nášho komunálneho strediska a dohodli sme sa s mestským lesným podnikom, aby zabezpečili druhú časť, zvyšok bude čistiť víťaz ponukového konania,“ uviedla primátorka Lenka Balkovičová.

Podľa zástupcov mesta dôvod na oslavy však stále nie je. „Čistiť mesto v tak veľkom rozmere budeme túto zimu po prvý raz a preto sa môžu objaviť problémy. Z dôvodu zdĺhavého verejného obstarávania sme sa okrem toho dostali s riešením do časového sklzu, musíme ešte dotiahnuť administratívne záležitosti, a tak budeme na čistenie chodníkov pripravení až od soboty. Máme tu však mrazivé dni, padol prvý mrznúci dážď, nastala poľadovica, začalo snežiť. To všetko sú dôvody, pre ktoré by som chcela poprosiť obyvateľov mesta o trpezlivosť a v prípade potreby aj o spoluprácu. Ľudia si totiž vždy svedomite čistili od snehu chodníky pred svojimi domami a bytovkami, verím, že ak to bude potrebné, pomôžu mestu aj túto zimu, aj keď to už nie je ich povinnosťou,“ uviedla na záver primátorka.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru