Jednou vetou

Zvýšený počet chorých signalizuje blížiacu sa chrípkovú sezónu

Ilustračné foto

fotokoláž: hlavné.sk

V Banskobystrickom kraji zaznamenali epidemiológovia tento týždeň pomerne výrazný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO). Výskyt ARO v regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 70 percent a výskyt CHPO o 145 percent.

„Zvýšený výskyt týchto ochorení svedčí o tom, že sa blíži chrípková sezóna. Napriek tomuto vzostupu však možno situáciu považovať za primeranú ročnému obdobiu, ako aj dlhoročnému priemeru,“ informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Na ARO je v kraji aktuálne chorých 2329 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému banskobystrického RÚVZ zahlásili ošetrujúci lekári. Predstavuje to chorobnosť 945 na 100.000 osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 131, čo je chorobnosť viac ako 53 osôb na 100.000 obyvateľov.

Pacientov so syfilisom vlani pribudlo, počet ochorení na kvapavku klesol

Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Žarnovica, Banská Bystrica, Rimavská Sobota a Lučenec. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení, najvyšší počet pacientov je v okresoch Žarnovica, Poltár, Banská Štiavnica a Zvolen. Chorí sú predovšetkým študenti stredných  škôl, ale aj ľudia v produktívnom veku, seniori a žiaci základných škôl.

Výraznejší nárast akútnych respiračných ochorení je podľa odborníkov ideálny na venovanie sa prevencii. Počnúc zvýšenou pozornosťou hygiene prostredia, hlavne rúk, rovnako doma, ako aj v školských a predškolských zariadeniach, cez zvýšenú konzumáciu prírodných vitamínov, obsiahnutých v zelenine a ovocí, až po plánovanie očkovanie proti sezónnej chrípke.

Muž z KDR, ktorý ochorel na ebolu, zahynul, ide o prvý prípad v meste Goma

„Najúčinnejšou ochranou proti chrípke je očkovanie. Neustále opakovanie princípov prevencie proti chorobám, hlavne v tomto období proti respiračným ochoreniam a chrípke, má svoj význam. Ľuďom treba pripomínať, čo ich uchráni pred ochorením, ktoré môže mať v krajnom prípade fatálny dosah,“ pripomenula vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.

Môže vás zaujímať

FOTO: Do parlamentu mieri strana, ktorá chce zlepšiť život v regiónoch a budovať vidiek