Jednou vetou

7 faktov o Saganovi, ktoré ste nepoznali!

Slovenský cyklista Peter Sagan

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Slovenský športový hrdina Peter Sagan sa vytrvalo blíži k zisku šiesteho zeleného dresu pre víťaza bodovacej súťaže Tour de France. Vyrovná tak rekord nemeckého cyklistu Erika Zabela. Pozrime sa na niekoľko zaujímavých faktov z jeho života.

Sagan: Bolo by ľahké ísť domov, ale nie pár dní pred Parížom

Peter Sagan, slovenský cyklistický fenomén, od roku 2012 dominuje bodovacej súťaži na Tour de France. Svojou bojovnosťou a nezameniteľným štýlom doslova drví všetku konkurenciu. A my, rovnako ako celé Slovensko, mu v tom držíme palce!

Letné hity! Pamätáte si, keď leteli tieto?

Ak by minulý rok po zrážke s Markom Cavendishom nebol diskvalifikovaný, v nasledujúcich dňoch by pravdepodobne mohol kraľovať historickým rebríčkom ako sedemnásobný držiteľ zeleného dresu z francúzskej Tour. Zatiaľ sa bude o prvenstvo deliť s Nemcom Erikom Zabelom.

Športoví nadšenci môžu spoznať Liptov na cyklovýletoch so sprievodcom

Pozrime sa medzitým na niekoľko zaujímavých faktov zo Saganovho života, ktoré ste pravdepodobne nepoznali.

7. Aké mal začiatky

Peter začal jazdiť na bicykli ako deväťročný, keď sa pridal k Cyklistickému spolku v Žiline. Povráva sa, že sa v roku 2007 zúčastnil prvého kola Slovenského pohára v horskej cyklistike na bicykli požičanom od sestry, keďže ten svoj omylom predal.

Sagan v auguste zabojuje o titul na majstrovstvách Európy

Keďže Peťo pochádza zo skromných pomerov, na začiatku kariéry používal namiesto drahého športového oblečenia obyčajné tričko a tenisky. Napriek tomu dokázal víťaziť.

6. Účesy

Peter je známy svojimi premenlivými a často extravagantnými účesmi. Na stránke tumblr.com dokonca existuje samostatná podstránka venovaná jeho vlasom.

Tour de France: 10 bizarných faktov o známych pretekoch

Jeden z Peťových účesov, foto: TASR | Foto: TASR

5. Tourminátor

Dnes Sagana často prezývame Tourminátor, keďže nezastaviteľne drví konkurenciu vo Francúzsku. Ale niektorí z vás možno nevedia, že jeho pôvodná prezývka bola Terminátor, lebo jazdil tak intenzívne a tvrdo, že často demoloval svoje bicykle.

Keď cyklista zaujme hokejistov

4. K zelenému dresu Porsche

Pred začiatkom Tour v roku 2012 sa Peter stavil so šéfom tímu Liquigas–Cannondale Paolom Zanim, že ak vyhrá minimálne dve etapy plus zelený dres, dostane od neho Porsche.

V tej dobe sa to zdalo ako priveľmi trúfalé, Sagan však nakoniec zvíťazil v troch etapách a šéf mu musel k zelenému dresu pribaliť aj nové auto.

Olympionik Matej Tóth bude hľadať športové talenty aj v Skalici

3. Peťov sen

Sagan raz povedal, že kým iní snívajú o víťazstve v Tour, on sníva o Paris–Roubaix – jednodňovej súťaži na severe Francúzska.

Tento rok si Peter svoj sen splnil, keďže Paris–Roubaix v apríli vyhral.

Peter Sagan pokoril kráľovnú klasík Paríž-Roubaix: Cítim sa úžasne!

2. Čo nedokáže?

Nuž, ani Peter Sagan nie je dokonalý. Podľa jeho vlastných slov netancuje, lebo je „ako drevo“, a nerád spieva. Napriek tomu natočil toto video:

Sagan vysvetľuje rozchod: Ten list je somarina a viac nás už neriešte!

1. Peťo a interview

Niektoré Saganove interview dopadajú veľmi vtipne. Tu je zopár ukážok, ako si počas nich dokáže robiť žarty z kolegu Chrisa Frooma a riadne sťažiť prácu novinárom.

Zaujímavé miesta Slovenska možno spoznávať aj zo sedla bicykla

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Môže vás zaujímať

Skvelá správa z Nemecka: Fialková v stíhačke na druhom mieste