Adam Žampa chce prelomiť smolu v slalome, motivuje ho aj Vlhová

Slovenský lyžiar Adam Žampa

foto: TASR/AP

Slovenský lyžiar Adam Žampa stále čaká v tejto sezóne na umiestnenie v najlepšej tridsiatke v slalome. Smolu zo Svetového pohára sa pokúsi prelomiť v nedeľu (11.00/14.30) na majstrovstvách sveta vo švédskom Are, kde budú okrem neho štartovať aj Matej Falat, Martin Hyška sa do hlavnej súťaže neprebojoval zo sobotnej kvalifikácie.

Žampa bodoval v tomto ročníku SP trikrát v obrovskom slalome, ale na šampionáte mu nevyšla piatková súťaž. V špeciálnom slalome SP postúpil do druhého kola jedine v januári vo švajčiarskom Adelbodene, kde ho však nedokončil.

Vlhová po 1. kole slalomu piata: Môžem len získať

V sobotu absolvoval tréning: „Trať bude podobná a dám do toho všetko. Nesústredím sa na výsledok, chcem dať dve jazdy, aké viem dať v tréningu, už aj v pretekoch. Snáď mi tá trpezlivosť časom niečo prinesie,“ verí 28-ročný Slovák, ktorý sa na šampionáte rozhodol vynechať alpskú kombináciu.

V nej má na konte piatu priečku zo zimných olympijských hier 2014, ako aj piatu a siedmu pozíciu na podujatiach SP: „Túto zimu som nešiel žiadnu kombináciu, zjazd zaberá veľa času. Keď chce človek urobiť výrazné výsledky v ‚obráku‘ a slalome, musí obetovať viac. V kombinácii som bol viackrát piaty, siedmy. Bolo to na hrane dobrého, lebo tam sa ide len po medailách. Rozdielne sa berie desiatka v slalome, ‚obráku‘ a kombinácii.“

Legenda MOTOGP oslavuje jubileum a stále nekončí

Starší z bratskej dvojice Žampovcov dosiahol na ZOH 2014 prenikavý výsledok aj v najtočivejšej disciplíne, v ktorej skončil na šiestej priečke. Momentálne sa jemu ani ďalším Slovákom nedarí v tvrdej konkurencii mužského lyžovania presadiť vyššie.

Aj Adama motivujú výkony Petry Vlhovej, ktorá sa medzi ženami zaradila medzi úplnú elitu: „Vďaka nej celý svet vie, kde je Slovensko. Vďaka nej je lyžovanie u nás vnímané ináč a ľudia registrujú, že máme aj iných lyžiarov okrem nej. Kto sa trocha vyzná do športu, vie, že byť do prvej stovky alebo päťdesiatky na svete nie je jednoduché. A každé miesto navyše sa získava ťažko. Peťa je svetový fenomén, dokazuje, že patrí do špičky. Je to motivácia, aby som tam tiež patril.“

Môže vás zaujímať

Roglič prvým víťazom Grand Tour zo Slovinska