Jednou vetou

Aj Tittela zaskočil kolaps Nemecka, VAR vníma pozitívne

Dušan Tittel

foto: TASR

Futbalové majstrovstvá sveta v Rusku majú za sebou zápasy v základných skupinách, po ktorých sa zúžil počet kandidátov na titul o polovicu. Do osemfinále postúpilo viacero favorizovaných tímov, no o najväčší šok sa postarali Nemci, ktorí z pozície obhajcov vypadli hneď po prvej fáze turnaja.

Kolaps tradičného favorita prekvapil aj bývalého slovenského reprezentanta Dušana Tittela. V súčasnosti poslanec Národnej rady (NR) SR rozanalyzoval doterajší priebeh turnaja v televíznom štúdiu TABLET.TV. Tiež porozprával o témach ako VAR či ako vníma nedávno medializované informácie o korupcii v slovenskom futbale.

Pred štartom MS prial Tittel titul Argentíne na čele s Lionelom Messim, ktorá postúpila do osemfinále len s odretými ušami, a tak stále živí šancu stať sa majstrom sveta. Chuť naň si však museli nechať zájsť nemeckí futbalisti, ktorí v konkurencii Mexika, Švédska a Juhokórejskej republiky obsadili v základnej E-skupine až poslednú priečku a do osemfinále sa neprebojovali.

VAR má veľký úspech, správne určil 99 percent situácií

„Myslím si, že to bolo veľké prekvapenie pre všetkých. Priznám sa, že ja som dokonca Nemcov favorizoval aj na celkového víťaza šampionátu. Avšak tá kliatba v súvislosti s obhajcami titulu z uplynulých rokov, že po jeho zisku o štyri roky nepostúpia zo skupiny, asi naozaj platí. Čo sa týka ich hry, bolo badať, že nie sú na ťažké duely optimálne pripravení, nevyšiel im napríklad hneď prvý s Mexikom. Je to škoda, no na druhej strane treba rešpektovať, že ďalej išli silnejšie mužstvá,“ povedal Tittel.

Na svetovom šampionáte má premiéru technológia VAR (videorozhodca), ktorá už v nejedenom prípade prinútila hlavných arbitrov zmeniť svoje pôvodné rozhodnutia. „Je dobré, že FIFA po dlhých rokoch diskusií k tomu pristúpila. Predtým najskôr ,fungovali‘ traja rozhodcovia, potom štyria, následne šiesti a neustále sa hľadalo nejaké riešenie. Lenže sporných situácii neubúdalo, práve naopak, bolo ich viac. Futbal je stále rýchlejší, väčšinu situácii riešia hráči v plnej rýchlosti, niekedy si pomôžu simulovaním, inokedy stačí nejaké to potiahnutie a ťažko potom odhadnúť, aká bola jeho intenzita. Teraz vidíme, že VAR pomáha pri objasňovaní takýchto prípadov. Menší problém vidím akurát v tom, že nové technológie potrebujú ešte lepší mechanizmus fungovania, aby sa zápasy nekúskovali ako napríklad v hokeji. A práve to bude podľa mňa jednou z tém pošampionátových debát,“ vníma novinku pozitívne 51-ročný rodák z Námestova.

V Rusku padli tri rekordy – zaujímavosti po skupinovej fáze

Slovenskí futbalisti neboli ďaleko od účasti na majstrovstvách sveta v Rusku, baráž oň im ušla iba o chlp. „Slovensko má dnes dobrú generáciu futbalistov a v súčasnosti máme podľa môjho názoru ešte lepšie mužstvo, ako tomu bolo pred ôsmimi rokmi na MS v Juhoafrickej republike. Ak ho porovnám s reprezentáciami niektorých iných krajín, ktoré štartujú na tohtoročnom šampionáte, myslím si, že by vedelo hrať na úrovni Dánska, Švédska či Švajčiarska. A zaujímavosťou je, že všetky tri tímy, ktoré som spomenul, sa prebojovali do osemfinále turnaja v Rusku,“ podotkol trojnásobne najlepší futbalista Slovenska.

Dušan Tittel odohral v 90-tych rokoch v drese slovenskej reprezentácie viacero kvalifikačných cyklov o postup na MS či EURO, no s vtedajšími spoluhráčmi sa im to ani raz nepodarilo. Na otázku, čo im k postupu chýbalo, odvetil: „Existujú na to dva pohľady. Prvý je ten, že v tom čase sa hrali kvalifikácie iným systémom. Počet tímov, ktoré sa prebojovali na záverečné turnaje, bol menší. Druhý pohľad je, že po rozdelení Československa nemalo množstvo našich hráčov reprezentačné skúseností, boli sme takí vari štyri-piati, a tak logicky, že sa to v kvalifikáciách potom prejavilo. Dnes je už iná doba, Hamšík či Škrtel majú na konte okolo stovky štartov v národnom tíme, a samozrejme, že to je na ich hre aj cítiť,“ pokračoval 44-násobný slovenský reprezentant, ktorý nastúpil aj na jedenásť zápasov za federálne mužstvo.

SFZ odhalil manipuláciu stretnutí, podozrenia sa týkajú štyroch klubov

Pred pár dňami informoval Slovenský futbalový zväz (SFZ) o korupcii vo Fortuna lige i v druhej najvyššej súťaži. Krátko predtým sa v bulvárnych médiách pre zmenu objavili informácie o podplácaní, pričom sa v tejto súvislosti spomínal aj brankár Ružomberka Matúš Macík. A keďže Tittel zastáva v tíme fortunaligistu z Liptova funkciu športového i marketingového riaditeľa, citlivo tieto správy vníma.

„Čo sa týka nášho brankára a trénerov, ktorým to Matúš oznámil, postupovali podľa toho, ako boli školení v rámci licenčného systému. Nahlásili to na futbalový zväz i políciu. Teraz je už kompetentná sa k tomu vyjadrovať NAKA, ktorá tento prípad vyšetruje. Každopádne je zlé, keď sa riešia v spojitosti s futbalom veci, ktoré do športu nepatria. Ja osobne budem veľmi pozorne sledovať, ako to celé dopadne, no isté je, že pre futbal to nie je vôbec dobrá vizitka,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu