Jednou vetou

ARC Bratislava nedokončil 24 hodín Le Mans, vyhrala Toyota

Členovia posádky tímu Toyota Gazoo Racing Švajčiar Sebastien Buemi, Japonec Kazuki Nakadžima a Španiel Fernando Alonso (v strede) oslavujú víťazstvo v 87. ročníku klasického preteku 24-h Le Mans vo francúzskom Le Mans 16. júna 2019

foto: TASR/AP

Slovenský automobilový tím ARC Bratislava nedokončil legendárne automobilové preteky 24 hodín Le Mans. Približne v polovici podujatia, okolo tretej hodiny ráno, narazil do bariéry s monopostom Ligier JSP 217 Gibson Švéd Henning Enqvist. V tom čase bol slovenský tím na 25. mieste. Mechanici sa ešte takmer dve hodiny po nehode snažili dať auto dokopy, ale nakoniec sa šéf tímu Miroslav Konôpka rozhodol v pretekoch nepokračovať.

aktualizované: 17:16

Tím ARC Bratislava v zložení Miroslav Konôpka, Konstantin Tereščenko a Henning Enqvist zaplatil daň za neskúsenosť dvojice mladých zahraničných jazdcov. Počas pretekov absolvovali opakované kolízie, po tej poslednej sa už mechanikom nepodarilo dať monopost do stavu, aby mohol pokračovať.

FOTO: Pretekár Miroslav Konôpka v spoločnosti mladej krásky

„Bohužiaľ, ukázala sa obrovská neskúsenosť mojich mladých jazdcov, obaja strašne tlačili. Všetci tí skúsení jazdci sú v tréningu o päť sekúnd rýchlejší ako počas pretekov, ale tí moji išli opačne. O dve sekundy boli rýchlejší na kolo ako v tréningu, išli na hrane. Konstantin vyletel dvakrát von, Henning trikrát a nabúral,“ povedal nadránom sklamaný Miro Konôpka.

Podľa technického šéfa tímu Andreja Studeniča prebiehalo prvých 10 hodín pretekov v poriadku. „Tie vážnejšie technické problémy prišli až po výrazných jazdeckých chybách a výletoch mimo trať. Mladí chalani asi veľmi chceli, ale nakoniec to bolo na škodu veci. My sme vedeli, že tých vpredu nemôžeme poraziť našou rýchlosťou, ale len vytrvalosťou, no a to sa nám práve nepodarilo,“ konštatoval Studenič.

FOTO: Pozrite sa na tie tátoše! Takto vyzeral závod 1000 míl. československých

Okrem mechanického poškodenia monopostu sa po kolíziách pridávali aj problémy s elektronikou. Tesne pred svitaním a po dlhej zastávke v boxoch sa na trať s autom ešte raz vybral Konôpka, ale po jednom kole bol nútený zamieriť späť do boxov a svoju štvrtú účasť na 24 hodinovke v Le Mans ukončiť. „Mrzí ma to, lebo si myslím, že to bola moja posladná účasť na Le Mans, ale taký je motošport,“ uviedol Konôpka v tlačovej správe.

ARC Bratislava nenadviazal na svoju premiérovú účasť na dvadsaťštyrihodinovke vo Francúzsku v roku 2017, keď obsadil celkové 46. miesto. Prvenstvo obhájil dvojnásobný majster sveta F1 Fernando Alonso zo Španielska, ktorý sa radoval spoločne s tímovými kolegami v Toyote Sebastienom Buemim zo Švajčiarska a Japoncom Kazukim Nakadžimom.

Výsledky:

1. Sebastien Buemi (Švaj.), Kazuki Nakadžima (Jap.), Fernando Alonso (Šp.) Toyota TS050 – Hybrid 385 kôl,
2. Mike Conway (V. Brit.), Kamui Kobajaši (Jap.), Jose Maria Lopez (Šp.) Toyota TS050-Hybrid) -16,972 s,
3. Vitalij Petrov, Michail Alešin (obaja Rus.), Stoffel Vandoorne (Belg.) SMP Racing – BR Engineering 379 kôl,

… Miroslav KONÔPKA (SR), Konstantin Tereščenko (Rus.), Henning Enqvist (Švéd.) ARC Bratislava nedokončil

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu