Jednou vetou

Atletika: Banskobystrický maratón vyhral Krajčovič

Ilustračné foto

pixabay.com

Jediný večerný maratón na Slovensku v Banskej Bystrici vyhral v sobotu domáci pretekár Dušan Krajčovič. Pri neúčasti viacerých špičkových slovenských bežcov na tejto najdlhšej trati triumfoval časom 2 hodiny 46 minút a 28 sekúnd. Polmaratón bol v réžii Bratislavčana Gabriela Švajdu, ktorý zvíťazil s takmer minútovým náskokom pred druhým Dubničanom Miroslavom Ilavským. Medzi ženami bola na maratónskej trati najlepšia Iveta Furáková, v polmaratóne Barbara Chrenková.

Tohtoročný Banskobystrický maratón pozostával z viacerých disciplín, okrem hlavného maratónu a klasického polmaratónu si mohli bežci všetkých vekových kategórií vychutnať minimaratón v dĺžke 4,2 km, čo je desatina z maratónu. Už tradičným lákadlom bola trojčlenná bežecká štafeta na polmaratóne, v ktorej každý pretekár štafety bežal jeden 7–kilometrový okruh.

Súčasťou ôsmeho ročníka tohto masového podujatia pod Urpínom boli aj kolieskové disciplíny, napríklad majstrovstvá Slovenska v inline polmaratóne, handbike polmaratón, ďalej polmaratón na kolobežke o titul majstra Slovenska plus hobby 7 km na kolieskach rôzneho druhu. „Veľmi nás teší, že sme zaznamenali takmer 2100 platne registrovaných pretekárov, čo je účastnícky rekord tohto podujatia. Zaznamenali sme i v tomto ôsmom ročníku Banskobystrického maratónu dvojciferný nárast. Myslím si, že tento večerný koncept je jedinečný v celej strednej Európe,“ uviedol pre TASR hlavný organizátor bežeckého podujatia v Banskej Bystrici Peter Fabok a k účasti pretekárov dodal: „Prišli aj kvalitní bežci, napríklad Gabriel Švajda, ktorý vyhral polmaratón. Zavítal k nám i Ukrajinec Anatolij Malyj, dostali sme sem napríklad českú svetovú kolobežkársku špičku v popoludňajšom preteku kolobežiek, ktoré boli zároveň majstrovstvami Slovenska.“

Futbal-MS20: Ekvádor v semifinále proti Kórejskej republike

Víťaz Banskobystrického maratónu Dušan Krajčovič sa zúčastnil všetkých ôsmich ročníkov. V tomto roku zabehol vôbec svoj prvý maratón a hneď s prívlastkom víťazný. V cieli neskrýval nadšenie: „Prvú polovicu trate som išiel s Petrom Štillom, držali sme sa rovnomerne. Až potom som začal ísť dopredu, podarilo sa mi dobehnúť vedúceho pretekára a napokon ho aj predbehnúť, keďže mal problémy so žalúdkom. V záverečnom kole som mal i ja problémy, dostal som kŕče do lýtok, na trati boli už aj polamaratónci, takže s občerstvením to bolo ťažšie, absentoval dostatočný servis. Dobehol som však napokon do cieľa a veľmi ma teší toto víťazstvo.“

Krajčovič nebol príliš spokojný s časom. „Nedosiahol som môj najlepší čas, ten je zhruba o dve minúty lepší, ale na to, že som špeciálne netrénoval na tento maratón, tak je to dobré. Som rád, že sa beží večer, tým pádom je i viac pretekárov na trati. Predtým, keď sa podujatie konalo cez deň, bola trať viac kopcovitá, čo mne lepšie vyhovovalo. Predsa len som Banskobystričan, zvyknutý na kopce,“ dodal víťaz pretekov.

Výsledky:
Maratón muži: 1. Dušan Krajčovič (Okolo stromu o.z. B. Bystrica) 2:46:28, 2. Peter Štilla (Trian ŠK UMB B. Bystrica) 2:49:45, 3. Peter Tichý (AK Čadca) 2:54:13, 4. Anatolij Malyj (Ukr.) 2:57:53, Ján Červeň (BK Dolný Kubín) 2:58:46
Maratón ženy: 1. Iveta Furáková (Svetielko nádeje) 3:04:01, 2. Jitka Hudáková (Ďurikam team Trenčín) 3:16:12, 3. Lucia Kamenská (BioCore) 3:23:34, 4. Ivana Butoracová (MTC Vyšná Šebestová) 3:36:36, 5. Mirka Francová (IT Girls) 3:48:23
Polmaratón muži: 1. Gabriel Švajda (Adidasrunners Bratislava) 1:13:56, 2. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica) 1:14:45, 3. Patrik Rehák (Trstená) 1:16:04, 4. Rastislav Kalina (Maraton klub Rajec) 1:16:41, 5. Tomáš Michalec (Predmier) 1:17:06
Polmaratón ženy: 1. Barbara Chrenková (Jogging klub Dubnica) 1:27:42, 2. Sylvia Sebastian (BKJG Žilina) 1:27:53, 3. Barbora Šimonová (AK zdravie v pohybe Lučatín) 1:29:42, 4. Jana Kleskeňová (AC Stavbár Nitra) 1:31:06, 5. Miroslava Liptáková (AK Danica Zvolen) 1:31:38

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu