Jednou vetou

Atletika: Dáta z moskovského laboratória sú zmanipulované, potvrdil hovorca AIU

Ilustračné foto

pixabay.com

Dáta z moskovského laboratória, ktoré minulý týždeň získali predstavitelia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), sú zmanipulované. Uviedol tak hovorca Jednotky pre integritu atletiky (AIU) David Howman v rozhovore pre nemecké periodikum Frankfurter Allgemeine. Podľa jeho slov dostala AIU 9 mesiacov na overenie pravosti získaných dát.

„Hneď sme zistili niekoľko nezrovnalosti medzi údajmi z WADA a informáciami, ktoré nám poskytli Rusi ešte v januári,“ povedal Howman. Vyšetrovatelia WADA poukázali najmä na chýbajúce pozitívne dopingové nálezy ruských športovcov, ktoré sa v pôvodnej správe nenachádzali.

Atletika-MS: Malá slovenská výprava cestuje s odhodlaním zlepšiť Londýn 2017

WADA pred necelým rokom zrušila Ruskej antidopingovej agentúre (RUSADA) suspendáciu z roku 2015 pod podmienkou, že sa dostane ku údajom nachádzajúcim sa v moskovskom laboratóriu. To sa nakoniec podarilo v januári tohto roku, no panovalo všeobecné podozrenie o manipulovaní získaných dát. Rusi dostali 3 týždne na to, aby na celú situáciu zareagovali. V prípade potvrdenia zámerného falšovania údajov im hrozí opätovná suspendácia. Informáciu priniesla agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Djokovič na čele rebríčka ATP už 287. týždeň