Jednou vetou

Atletika: Švajčiarsky súd povolil Semenyovej štart vo všetkých disciplínach

Juhoafrická bežkyňa Caster Semenyová

foto: TASR/AP

Medzinárodná asociácia atletických federácii (IAAF) musí s okamžitou platnosťou povoliť Caster Semenyovej štart vo všetkých disciplínach na akýchkoľvek pretekoch. Rozhodol o tom Švajčiarsky federálny súd, ktorý do definitívneho vyriešenia prípadu pozastavil účinnosť rozsudku Športového arbitrážneho súdu (CAS) v Lausanne.

Semenyová bojuje proti pravidlu o maximálnych hodnotách testosterónu u žien. Regule prijala IAAF vlani v novembri. V prípade prekročenia limitu musia pretekárky absolvovať hormonálnu liečbu alebo nesmú súťažiť v disciplínach od 400 m do jednej míle.

Dvojnásobná olympijská víťazka na 800 m Semenyová, ktorá trpí poruchou pohlavného vývoja a má zvýšenú produkciu testosterónu sa obrátila sa na CAS. Ten síce v máji uznal diskriminačnú povahu pravidla, priklonil sa však k argumentom IAAF, že je primerané a nevyhnutné pre zachovanie férovosti v ženskej atletike.

Semenyová sa nevzdala a obrátila sa na Švajčiarsky federálny súd s námietkou, porušenia jej základných ľudských práv. „Som veľmi vďačná švajčiarskym sudcom. Dúfam, že mi umožnia opäť súťažiť,“ uviedla v stanovisku Semenyová.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu