Jednou vetou

ATLETIKA: V Ríme Zapletalovej premiéra v Diamantovej lige

Emma Zapletalová

Foto: atletika.sk/MARTIN ILLÉŠ

Na štvrtkovom mítingu Diamantovej ligy na Olympijskom štadióne v Ríme sa napokon predstavia dvaja slovenskí atléti. Okrem už avizovanej prekážkarky na 400 m Emmy Zapletalovej si zmeria sily s elitnými súpermi aj výškar Matúš Bubeník. Informuje o tom špecializovaný portál SAZ atletika.sk.

Emma Zapletalová utvorila v letnej sezóne dovedna sedem slovenských rekordov v kategóriách žien a žien do 23 rokov na tratiach 200 m a 400 m prekážok. Zverenka Petra Žňavu si vyslúžila miesto na mítingu Golden Gala výbornými tohtoročnými výkonmi, keď slovenský rekord posunula až štyrikrát a jeho hodnota je momentálne 55,19 sekundy. Dvadsaťročná slovenská „kométa“ bude mať v Diamantovej lige premiéru. V konkurencii, v akej pobeží o 18.53 h v Ríme, ešte nikdy neštartovala. V štartovke je šestica z prvej tohtoročnej svetovej desiatky – líderka Bolová (Hol., výkon v roku 2020 53,79 – osobný rekord 53,79), trojka Tkačuková (Ukr. 55,15 – 55,15), štvorka Ryžikovová (Ukr., 55,19 – 54,35), šestka Knightová (V. Brit., 55,27 – 55,27) a sedmička Folorunsová (Tal., 55,40 – 54,75). Zapletalová (55,19 – 55,19) je po víkende aktuálna svetová štvorka spolu s Ryžikovovou.

„Na Diamantovú ligu sa tešíme, štartová listina je nabitá zvučnými menami. Verím, že sa v nej Emma nestratí. Predpokladám, že sa pobeží veľmi rýchlo. Preteky budú omnoho náročnejšie na koncentráciu ako P-T-S v Šamoríne. Veľa sme sa o tom rozprávali, no verím, že tentoraz to Emma zvládne,“ nádejal sa Zapletalovej kouč v ŠK ŠOG Nitra Peter Žňava.

Talentovaná prekážkarka na piatkovom mítingu pred deviatou prekážkou viedla, no potom zakopla a sen o víťazstve sa jej rozplynul. V nedeľu sa v Košiciach vo finále ligy predstavila na hladkej štvorstovke: po rýchlom úvode si už len bežiac „na pol plynu“ strážila prvú pozíciu. „Chrasta na kolene po šamorínskom páde sa Emme hojí veľmi rýchlo, žiadne iné zdravotné problémy ju netrápia. V lige bežala na víťazstvo presne tak, ako sme sa dohodli,“ dodal Peter Žňava, ktorý spolu so svojou zverenkou absolvoval ešte v sobotu test na COVID-19 s negatívnym výsledkom.

Výškar Matúš Bubeník sa do štartovej listiny rímskeho mítingu Golden Gala dostal na poslednú chvíľu – zaskočil za bieloruského lídra svetových tabuliek Maxima Nedosekova (233 cm). Pre zverenca trénerského dua Jaroslav Bába – Josef Karas to bude druhý štart v Diamantovej lige v kariére. Premiéru mal v júli 2015 na Olympijskom štadióne v Londýne, ale nespomína na ňu v dobrom. So súťažou sa rozlúčil bez úspešného pokusu, keď trikrát nezdolal základ 220 cm. Bubeníkovo tohtosezónne maximum je 221 cm z 3. kola slovenskej ligy v Trnave 15. augusta, ktoré vyrovnal na péteeske. V lete 2020 štartoval päťkrát, štyri razy sa dostal aspoň ponad 220 cm.

„Z nečakanej možnosti zaskákať si znova v Diamantovej lige mám veľkú radosť,“ komentoval 30-ročný výškar banskobystrickej Dukly svoj štart v Ríme na webe SAZ. Okrem neho skáče ďalších sedem pretekárov vrátane tohtoročných tabuľkových dvojok Taliana Tamberiho a Ukrajinca Procenka, ktorí majú na konte 230 cm.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu