Jednou vetou

Avery vydal knihu. Popisuje v nej aj zlý vzťah Gáboríka s Tortorellom

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bývalý hokejista NHL Sean Avery vydal v USA knihu so svojimi spomienkami pod názvom Ľadová revue – spomienky na rýchly život a náročný hokej. Mnohými nenávidený a zároveň milovaný Avery v ňom v súvislosti s trénerom Johnom Tortorellom spomína aj na slovenského spoluhráča Mariána Gáboríka. Avery vo svojej knihe opisuje svoju hokejovú cestu v NHL cez Detroit Red Wings, Los Angeles Kings, Dallas Stars a New York Rangers. Okrem toho spomína aj na vzťahy s Rachel Hunterovou, Elishou Cuthbertovou a súčasnou manželkou Hilary Rhodovou. Práve v súvislosti s bývalými priateľkami sa k Averymu viaže jeden kuriózny trest, keď sa na ich adresu vulgárne vyjadril pred zápasom svojho Dallasu v Calgary. Klub ho okamžite vyhodil a NHL mu naparila šesťzápasový dištanc. 

Kontroverzný kanadský hokejista sa v profilige preslávil aj svojou tvrdosťou. Dlhé roky robil „ochrankára“ Jaromírovi Jágrovi a bol vyhlásený provokatér súperových hviezd. Postaral sa aj o zmenu pravidiel. Počas zápasu New York Rangers – New Jersey Devils v prvom kole play off v sezóne 2008/2009 sa postavil pred brankára „diablov“ Martina Brodeura a šermoval hokejkou pred jeho tvárou. Rozhodca ho však nemohol vylúčiť, pretože neporušil žiadne pravidlo. Po tomto incidente však NHL prijala zmenu a uznala podobný prehrešok ako nešportové správanie.

Avery sa vo svojich spomienkach venuje v jednej kapitole aj koučovi Johnovi Tortorellovi, ktorý ho viedol v New Yorku Rangers. Súčasný tréner Columbusu Blue Jackets zrejme nebude pri jeho slovách nadšený.„Tortorella má dobrú povesť, ale nie medzi hráčmi. Smiali sme sa z neho po celý čas. V šatni bol vždy niekto, kto by najradšej vzal korčule a podrezal ho, alebo si vzal hokejku a odrazil mu hlavu. Marián Gáborik ním pohŕdal každou kosťou vo svojom tele. Dokonca aj Henrik Lundqvist, ktorý bol vždy nekonfliktný, si myslel, že Tortorella je nemožný tréner. Nikdy sme ho nebrali vážne,“ píše Avery.

Konflikt Lundqvista s Tortorellom vznikol po tom, čo švédsky brankár investoval peniaze do jednej z reštaurácií v New Yorku. Podľa trénera „jazdcov“ Lundqvistovi v tom čase kvôli tomu poklesla forma. „Nikdy som neodišiel predčasne z mítingu s trénerom, ale mal som niekoľkokrát chuť ísť hneď po ňom do nejakého podniku, aby som sa zbavil toho zážitku. Každý hráč zažíva pády, mal ho aj Henrik. Ale nie preto, že investoval peniaze. Veď on tam predsa nepracoval. Išiel som kvôli tomu aj za generálnym manažérom Glenom Satherom, ale ten zachoval pokrovú tvár. Nechcel riešiť trénera, ktorý kopal do fliaš s vodou, alebo hádzal veci na striedačke, či kričal po hráčoch a ťahal ich za dresy,“ spomína ďalej Avery.

Okrem Tortorellu si kanadský búrlivák podal aj Mikea Sullivana, súčasného trénera Pittsburghu Penguins, ktorý bol štyri roky Tortorellovým asistentom na lavičke Rangers. „Sullivan je duševne chorý šialenec. Tortorella ukázal, že si nevie vybrať ani poriadneho asistenta, ktorý mohol po zápase niečo povedať hráčom namiesto tej bábky,“ dodal Avery vo svojej knihe spomienok.

Môže vás zaujímať

NHL: Tampa Bay pripravilo pre fanúšikov dve verejné stretnutia s víťazmi Stanley Cupu